Kako da naučim dete da bude spremno da radi i ono što ne želi i što mu nije prijatno?
Odgovor je jednostavan, izlažite ga teškoćama. Razumem da je roditeljima uglavnom teško da svoju decu gledaju kako pate. Oni bi najradije da se u životu njihove dece dešavaju samo divne stvari koje njihovo pilence čine nasmejanim. Pogotovo što je neko negde u medijima pogrešno počeo da provlači tezu kako detinjstvo treba da bude period blagostanja, pa se roditelji osećaju krivima kad god neki problem u dečjem životu nisu uspeli da reše, kao da sve mora i treba da bude idealno, lako i prijatno.
Zašto bismo decu izlagali teškoćama?
Zato što je to jedini način da se dete pripremi za redovan samostalan život.
Davno je utvrđena direktna veza između uspeha odraslog čoveka sa tim koliko je kod njega u detinjstvu bila razvijena sposobnost da izdrži neprijatnost i odloži zadovoljenje potreba. Naime, istraživanjima je dokazano da deca koja su naučila da sačekaju, izdrže i da se strpe u budućnosti postižu mnogo bolje rezultate u školovanju i karijeri.
Smisao odlaganja ispunjenja zahteva se nalazi u tome što deca tako postaju naviknuta i spremna da podnesu teškoću zarad postizanja dugoročnog cilja, što je neophodan uslov za dostizanje bilo kakvog ozbiljnijeg životnog rezultata koji iziskuje trud i posvećenost.
Zbog toga imajte na umu da je jedan od važnih roditeljskih zadataka uvežbavanje deteta u podnošenju neprijatnosti i dozvolite da u životu vašeg deteta postoji doza teskobe.
Šta konkretno savetujete?
Iako vaše komšije voze decu u školu kad pada kiša, vi vašem dajte kišobran, obujte gumene čizmice i pustite ga da ide samo, jer znate da je to put da se razvije u sposobnog odraslog čoveka.
Nemojte svugde ići sa flašicom vode. Kada smo mi išli u školu, bilo je normalno sačekati da prođe 45 minuta, pa na odmoru piti. Znam i ja da je voda zdrava, ali znam i da je sposobnost da se odloži zadovoljenje potreba velika stvar.
Ostavite ih neka im bude dosadno. Ne morate ih nigde veliko voditi, ne morate im stalno nešto ogranizovati.
Dajte im krpicu neka sami obrišu svoje cipele.
Nemojte nositi njihovu jaknu kada im je toplo. Vi držite vašu, a oni svoju.
I tako dalje…
Princip ste razumeli, mislim da ste mi i poverovali da je to važno, ali znam da većini roditelja to nije dovoljno da bi ovo primenili.
Postoji jedna velika kočnica, a to je želja roditelja da o samima sebi misle kao o velikodušnim, divnim, blagim bićima pa kako onda da odbijete vaše pilence da mu vi nosite jaknu.
Tu se sakrila gomila pogrešnih uverenja. Raspetljavajte klupko! Naučite da prava ljubav od nas traži da znamo da kažemo i da i ne, i osmeh i ozbiljan pogled, i ruku koja miluje i koja stisne da bi mogla dete da povede u pravcu sazrevanja, nezavisnosti i ispunjenog, smislenog života.
Radite na sebi!
Biljana Grbović, osnivač Udruženja roditelja “Matica”
Radujem se kad pomažem!
Kako da vaše dete posluša ,,iz prve“
Preuzmite android aplikaciju.