Svako drvo koje raste u gradu zaslužuje pažnju, a posebno ono čije dimenzije, starost i očuvanost omogućuju da se uvrsti u Spomenike prirode botaničkog karaktera, međutim čak dva stabla u ulici novosadskog dečjeg pesnika boemske duše zadovoljavaju ove kriterijume, pa ih je grad Novi Sad stavio pod zaštitu.
U pitanju je ulica Miroslava Antića gde je Pokrajinski zavod za zaštitu prirode u okviru Srednjoročnog programa zaštite prirodnih dobara odredio kao opšti cilj povećanje broja zaštićenih područja, pa je u skladu sa tim planirana i urađena valorizacija dva izuzetno vredna stabla u ovoj ulici, na osnovu čega je i uspostavljena zaštita.
Analizom dendroloških i ambijentalnih vrednosti Pokrajinski zavod je izradio studiju zaštite za stabla, a Skupština grada Novog Sada je 2019. godine donela Odluku o proglašenju Spomenika prirode ,,Stablo koprivića u ulici Miroslava Antića u Novom Sadu“ i Spomenika prirode ,,Stablo tise u ulici Miroslava Antića u Novom Sadu“ zaštićenim područjima od lokalnog značaja III kategorije.
Koprivić u ulici Miroslava Antića kao Spomenik prirode predstavlja stablo impozantnih dimenzija i krošnje, koje se nalazi pored jedne od najlepših novosadskih vila – galerije likovne umetnosti ,,Rajka Mamuzića“ na početku ulice izgrađene 1923. godine. Ovaj deo grada inače nosi naziv ,,Trg galerija“. Stablo koprivića koje se nalazi unutar dvorišta galerije dostiže visinu od 21 metar, a starost stabla se procenjuje na oko 90 godina.
Imajući u vidu proces urbanizacije Srpske Atine, danas postoji posebno naglašena potreba za zaštitom i očuvanjem vrednih zelenih površina gradske celine, a pored gradskih parkova posebnu vrednost imaju stari drvoredi koji su sačuvani u gradskom jezgru.
Stablo tise u ulici Miroslava Antića, u dvorištu kuće na broju 4, predstavlja izuzetno vredno stablo zelenila Novog Sada, čiju temeljnu vrednost čini pejzažna atraktivnost, kao i očuvana vitalnost. Visina stabla iznosi 12 metara i ovo stablo je jedno od reprezentativnijih i vrednijih primeraka ,,Taxus“ na teritoriji grada. Poseban estetski i dekorativni elemenat predstavlja krošnja koja, iako stišnjena između kuće sa jedne i čuvarske kućice i ograde sa druge strane, ima pravilan oblik.
Još od nastanka ljudskog roda praktično ne postoji sfera ljudske delatnosti u kojoj drvo tise nije bilo prisutno. Primera radi, najstarija evropska mumija ,,Oci“ – ledeni čovek pronađena je 1991. godine u ledenjaku na Alpima, blizu granice Austrije i Italije, gde je utvrđeno da se radi o muškarcu iz vremena eneolitika (oko 3300. g.p.n.e.), koji je sa sobom između ostalog imao bakarnu sekiru sa drškom od tisovine, kao i luk za strele od tisovine.
Tisa se sadila u blizini hrišćanskih crkava, manastira i dvoraca zbog simboličnih i religioznih verovanja. Kroz istoriju, mnogi narodi su je koristili kao deo rituala, ali i kao amajliju, jer se verovalo da omogućuje dug život i dobro zdravlje čoveka i domaćih životinja.
Kako su javne zelene površine u Novom Sadu poverene na održavanje JKP ,,Gradsko zelenilo“, koje je osposobljeno za ovakvu vrstu poslova, za sprovođenje mera zaštite ovih Spomenika prirode ovo preduzeće je određeno kao upravljač.
Kao što i Mika Antić nije mogao da živi po diktatu dosadne stvarnosti, nego je želeo da svaki dan koji proživi učini neobičnim i bude prožet lirikom koju je sam stvarao, tako i ova dva stabla koja se nalaze u ulici koja nosi upravo njegovo ime – odolevaju zubu vremena, kišama i vetrovima i ulepšavaju trenutke prolaznicima koji često zastanu da bi ovekovečili trenutak sa ovim velelepnim novosadskim divovima koji su iz godine u godinu sve lepši.
Znate li gde se nalazi jedina srebrna kajsija pod zaštitom u našem gradu?
Preuzmite android aplikaciju.