Почетна > Зелени град
Зелени град Новосадске приче

Које Споменике природе крије улица познатог новосадског песника боемске душе?

Свако дрво које расте у граду заслужује пажњу, а посебно оно чије димензије, старост и очуваност омогућују да се уврсти у Споменике природе ботаничког карактера, међутим чак два стабла у улици новосадског дечјег песника боемске душе задовољавају ове критеријуме, па их је град Нови Сад ставио под заштиту.
стабло
Фото: Градске инфо

У питању је улица Мирослава Антића где је Покрајински завод за заштиту природе у оквиру Средњорочног програма заштите природних добара одредио као општи циљ повећање броја заштићених подручја, па је у складу са тим планирана и урађена валоризација два изузетно вредна стабла у овој улици, на основу чега је и успостављена заштита.

Анализом дендролошких и амбијенталних вредности Покрајински завод је израдио студију заштите за стабла, а Скупштина града Новог Сада је 2019. године донела Одлуку о проглашењу Споменика природе ,,Стабло копривића у улици Мирослава Антића у Новом Саду“ и Споменика природе ,,Стабло тисе у улици Мирослава Антића у Новом Саду“ заштићеним подручјима од локалног значаја III категорије.

стабло
Фото: Градске инфо

Копривић у улици Мирослава Антића као Споменик природе представља стабло импозантних димензија и крошње, које се налази поред једне од најлепших новосадских вила – галерије ликовне уметности ,,Рајка Мамузића“ на почетку улице изграђене 1923. године. Овај део града иначе носи назив ,,Трг галерија“. Стабло копривића које се налази унутар дворишта галерије достиже висину од 21 метар, а старост стабла се процењује на око 90 година.

Имајући у виду процес урбанизације Српске Атине, данас постоји посебно наглашена потреба за заштитом и очувањем вредних зелених површина градске целине, а поред градских паркова посебну вредност имају стари дрвореди који су сачувани у градском језгру.

Стабло тисе у улици Мирослава Антића, у дворишту куће на броју 4, представља изузетно вредно стабло зеленила Новог Сада, чију темељну вредност чини пејзажна атрактивност, као и очувана виталност. Висина стабла износи 12 метара и ово стабло је једно од репрезентативнијих и вреднијих примерака ,,Taxus“ на територији града. Посебан естетски и декоративни елеменат представља крошња која, иако стишњена између куће са једне и чуварске кућице и ограде са друге стране, има правилан облик.

стабло
Фото: Градске инфо

Још од настанка људског рода практично не постоји сфера људске делатности у којој дрво тисе није било присутно. Примера ради, најстарија европска мумија ,,Оци“ – ледени човек пронађена је 1991. године у ледењаку на Алпима, близу границе Аустрије и Италије, где је утврђено да се ради о мушкарцу из времена енеолитика (око 3300. г.п.н.е.), који је са собом између осталог имао бакарну секиру са дршком од тисовине, као и лук за стреле од тисовине.

Тиса се садила у близини хришћанских цркава, манастира и двораца због симболичних и религиозних веровања. Кроз историју, многи народи су је користили као део ритуала, али и као амајлију, јер се веровало да омогућује дуг живот и добро здравље човека и домаћих животиња.

Како су јавне зелене површине у Новом Саду поверене на одржавање ЈКП ,,Градско зеленило“, које је оспособљено за овакву врсту послова, за спровођење мера заштите ових Споменика природе ово предузеће је одређено као управљач.

стабло
Фото: Градске инфо

Као што и Мика Антић није могао да живи по диктату досадне стварности, него је желео да сваки дан који проживи учини необичним и буде прожет лириком коју је сам стварао, тако и ова два стабла која се налазе у улици која носи управо његово име – одолевају зубу времена, кишама и ветровима и улепшавају тренутке пролазницима који често застану да би овековечили тренутак са овим велелепним новосадским дивовима који су из године у годину све лепши.

Znate li gde se nalazi jedina srebrna kajsija pod zaštitom u našem gradu?

Преузмите андроид апликацију.