Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како спавање у топлој просторији може утицати на снове и квалитет одмора?

Већина људи приписује лоше снове стресу и анксиозности. Али чини се да би за њих могао постојати још један разлог који ће многима испрва звучати чудно.

Стручњаци за спавање кажу да температура у спаваћој соби може да игра улогу у ометању сна и изазивању ноћних мора. Чини се да је 18 степени оптимална температура за добар сан, а ако је температура изнад те, могли бисте се суочити са проблемима. „Да бисмо се добро наспавали, морамо да изгубимо око 1 степенунутрашње телесне температуре, што је око 37 степени. Ово најчешће губимо кроз главу или лице, односно кроз део тела који вири из јоргана. Али ако спавате у соби која је превише топла, основна температура вашег тела не може да изгуби ту топлоту и ваш сан може бити поремећен“, објашњава бивши председник Британског друштва за спавање, др Нил Стенли.

Препоручена температура у спаваћој соби је између 16 и 18 степени, а др Нил додаје да то такође може помоћи у ублажавању стања као што су хркање и апнеја у сну. Наравно, одржавање ове идеалне температуре може бити тешко, посебно зими, када је напољу веома хладно.

Али постоји неколико ствари које људи могу учинити да стабилизују температуру у спаваћој соби. Ако вам је кревет превише врућ, чаршави и јоргани од памука и других природних влакана, као што је свила, најбољи су да вас расхладе.

Дневни простори као што су кухиња, трпезарија или дневна соба су генерално мало топлији јер се више користе током дана. Због тога је најбоље загревати такве просторије током дана. У спаваћој соби би било добро да смањите грејање или га уопште не користите (ако вам није јако хладно.

Da li treba da pijemo vodu čim se probudimo? Stručnjaci nude jasan odgovor

Преузмите андроид апликацију.