Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Успешна жена је финансијски писмена жена, а ево шта то значи!

Финансијска писменост је кључно средство за жене да изграде богатство и обезбеде своју будућност.
Фото: Pexels/Tima Miroshnichenko

Међутим, многим женама недостаје знање које им је потребно да би напредовале. Протеклих неколико деценија видели смо огромне искораке ка истинској једнакости жена – али још увек има посла који треба да се уради. Жене у Европи зарађују 12,7% мање од својих мушких колега. Такође, већа је вероватноћа да ће доживети дискриминацију на послу и радити у индустријама у којима је њихов рад недовољно плаћен. А зашто је то тако?

Чињеница је да су жене мање „финансијски писмене“ од мушкараца. Финансијска писменост се сматра важним кључем за постизање родног паритета. Што више жене знају о финансијама, од планирања буџета до инвестиција, већа је вероватноћа да ће моћи да доносе чврсте одлуке када је новац у питању. Међутим, подаци показују да су жене широм света мање финансијски писмене од својих мушких колега. Проблем није индивидуалан, он је дубоко укорењен у историји, политици и култури.

Финансијска писменост је способност да разумете и ефикасно примените различите финансијске вештине у свом животу. То укључује личне финансије, буџетирање, штедњу и улагање. Она може бити једноставна као и разумевање начина управљања кућним буџетом. Али то се протеже много даље од управљања дуговањима, узимања кредита, дугорочног инвестирања и разумевања сложенијих финансијских концепата попут сложених камата.

Зашто је финансијска писменост толико важна? Наше финансијско благостање почива на нашој способности да се образујемо, анализирамо добре савете и преузмемо контролу над својим новцем. Што сте финансијски писменији, имаћете више могућности да изградите богатство и припремите се за успех на дужи рок. Обично људи који знају више о финансијама штеде више, богатији су и способни да компетентно инвестирају. Такође је мање вероватно да ће донети ризичне финансијске изборе или да постану жртве финансијске преваре.
За жене, лоша финансијска писменост може значити борбу за добро управљање новцем, искоришћавање финансијских производа за повећање богатства, изградњу фонда за хитне случајеве или чак отварање малог предузећа. Све ово кочи финансијску независност која помаже женама да преброде неочекиване догађаје, да се осећају сигурније и да не морају да се ослањају на партнера или родитеље за подршку.

Студије изнова показују да женама недостаје самопоуздање када је у питању финансијска писменост — чак и када знају доста о тој теми. Велики део јаза у финансијском знању своди се на недостатак самопоуздања, а не на недостатак знања.

Ово није изненађујуће: жене су социјализоване да минимизирају своје знање. И пошто се финансије генерално сматрају пољем у којем доминирају мушкарци, жене се можда неће осећати тако уверене у своје способности. Међутим, овај недостатак поверења има мерљиве последице по финансијско понашање, приход и богатство жена. На пример, мање је вероватно да ће жене од мушкараца тражити повишицу или се борити за плате које заслужују.

Многе жене су биле припремљене да осећају да немају знања да управљају својим финансијама. Културни стереотипи као што су копачица злата, шопингхоличарка и слично, имају кумулативни ефекат на самопоштовање жена, терајући их да верују да су осуђене да буду лоше с новцем.

Што више одржавамо токсичне митове о томе да су жене лоше у математици, да се удају због новца или да не могу да контролишу свој импулс да купују, то их више спутавамо – психолошки и социјално – да постигну истински финансијски успех.

Da li će biti dobar muž?

Преузмите андроид апликацију.