Blizu dve trećine ispitanika na severu Kosova i Metohije je potvrdilo da je spremno da učestvuje na protestima i u građanskoj neposlušnosti, ukoliko dođe do oduzimanja vozila od strane kosovske policije zbog nezamenjenih registarskih tablica, rezultati su istraživanja nevladine organizacije „Humani centar Mitrovica“ iz Severne Mitrovice.
„Humani centar Mitrovica“ organizovala je istraživanje koje je obuhvatalo 150 ispitanika na severu Kosova i Metohije.
Cilj istraživanja, čiji su rezultati danas predstavljeni, bio je da se dobiju odgovori na pitanja koji su strahovi srpske zajednice na KiM i kako će Srbi reagovati u slučaju zaplene vozila nakon isteka roka za preregistraciju na RKS tablice, prenosi Kosovo onlajn.
Istraživač u oblasti bezbednosti Veroljub Petronić, koji je predstavio rezultate istraživanja, rekao da je ono sprovedeno bez donatora i bez ičije finansijske pomoći, ali da je toj organizaciji bilo važno da prenese javnosti stav Srba uoči kraja roka za preregistraciju vozila sa srpskih na „RKS“ tablice.
„Blizu dve trećine ispitanika je istaklo da je spremno da učestvuje na protestima i u građanskoj neposlušnosti ukoliko dođe do oduzimanja vozila zbog od strane kosovske policije. U dokumentu Vlade Kosova stoji da će biti konfiskovana vozila koja ne budu preregistrovana na “RKS“ tablice, što je u suprotnosti sa bilo kakvim imovinskim pravom, jer niko vam ne može oduzeti vozilo. Treba oduzeti 500, 1.000, 10. 000 vozila, to je nemoguće“, naveo je Petronić.
U istraživanju koje je danas prezentovano čak 77 odsto ispitanika smatra da će im Kosovska policija oduzeti vozilo ukoliko ga ne preregistruju do 31. oktobra, dok je 23 odsto delimično sigurno da će im vozilo biti oduzeto.
Na pitanje šta će biti potencijalni odgovor u slučaju zaplene vozila 45 odsto građana kaže da će učestvovati u protestima, 23 odsto ističe da će učestvovati u građanskoj neposlušnosti, 17 odsto kaže da neće učiniti ništa, a 15 odsto njih je izjavilo da će u slučaju zaplene vozila napustiti Kosovo i Metohiju.
Petronić je napomenuo da se istraživanje osim što se odnosilo na to kako će stanovništvo reagovati u narednom periodu, bavilo i time šta su strahovi građana.
„Istraživanje je pokazalo da su strahovi veoma veliki i da su ljudi uplašeni. Svi akteri u dijalogu, a pre svega međunarodna zajednica, moraju da daju svoj doprinos da se smanje strahovi kod stanovništva, jer ukoliko se ne reši na razuman način cela situacija, možemo imati katastrofalne posledice“, saopštio je Petronić.
Istraživanje je pokazalo da kada je u pitanju prisustvo pripadnika ROSU jedinica na severu KiM, čak 77 odsto građana kaže da ih plaši njihovo prisustvo, kao i povećan broj novoizgrađenih baza, a 23 odsto je izjavilo da se ne plaši.
Da oštra retorika sa obe strane može da dovede do potencijalnih konflikata misli 89 odsto ispitanih, a 11 odsto ne misli da opasna retorika ima uticaja na to.
Podatak iz istraživanja koji posebno brine je što građani uopšte ne veruju da ih bilo ko od relevantnih bezbednosnih snaga na Kosovu može zaštititi, navodi Kosovo onlajn.
Da građane ne bi zaštitili Unmik, Kosovska policija, niti Euleks mišljenja je između 78 i 80 odsto ispitanika dok 54 odsto ne misli da ih Kfor ne bi zaštitio.
Nasuprot tome svega 4,34 odsto veruje da bi ih Kfor zaštitio, 4 odsto da bi ih Euleks zaštito, dok 2,01 odsto njih misli da bi Unmik stao u njihovu zaštitu, rezultati su ovog istraživanja.
Samo 0,68 odsto ispitanika misli da bi ih Kosovska policija zaštitila u slučaju međuetničkih oružanih incidenata.
„Od četiri ponuđena odgovora, da Srbe mogu zaštiti, Kosovska policija, Kfor, Unmik ili Euleks niko nije dobio preko 50 odsto, što pokazuje nepoverenje prema institucijama koje su zadužene za bezbednost“, izjavio je Petronić.
Na pitanje da li misle da nakon 31. oktobra može da dođe do oružanih sukoba 68 odsto ispitanika je odgovorilo sa „da“, dok je 32 odsto građana odgovorilo sa „ne“.
Najveća pretnja po bezbednost prema mišljenju ispitanika dolazi od strane Kosovskih bezbednosnih snaga (72 odsto), organizovanih kriminalnih grupa (48 odsto), političkih predstavnika kosovskih Albanaca (46 dosto), ekstremističkih grupa (45 odsto), Kosovske policije i međunarodnih predstavnika (po 25 odsto), političkih predstavnika Srba (18 odsto), navodi Kosovo onlajn.
Preuzmite android aplikaciju.