Почетна > Путовања
Путовања

Иран: Гостопримство у борби против предрасуда

За Иран, земљу бурне прошлости и неизвесне будућности заиста није клише рећи да никога неће оставити равнодушним.
Foto: Shutterstock&Emilz Marie Wilson

Дом једне од најстаријих цивилизација на свету располаже неописивим природним и архитектонским лепотама, као и богатим културним наслеђем.

Међутим, путници који су га посетили се слажу да његово највеће богатство нису ни драматичне планине ни велелепне палате, као ни остаци Персеполиса и драгуљи из националне ризнице изложени у Техерану.

Оно најбоље што Иран нуди довољно храбрима да га посете су његови људи, који странце дочекују раширених руку и топлог срца. То је мултикултурална земља, са близу 80 милиона становника, а шијитски ислам је заступљен код преко 90 одсто становништва.

Фото: Shutterstock&Marcin Syzmcyak

Најбројнија етничка група су Персијанци (61%), а следе Азери, Курди и Лури.

Пропаганда је кад је Иран у питању одрадила своје, те се неретко мисли да је то опасна земља религиозних фанатика у коју, за сваки случај, не треба путовати. Напротив. У Ирану ситни криминал готово да не постоји, последњи рат (против Ирака) се завршио пре готово 40 година, а гости се сматрају дословно “даром од Бога” те се локалци такмиче у љубазности и гостопримству.

Већина младих људи су религиозни јер им тако налаже традиција, а велики број жена се покрива искључиво јер шеријат другачије не дозвољава. У складу са тим, чим се авион на међународном лету отисне са писте у Ирану, Иранке пожуре да скину хиџабе и мараме са главе.

фото: Shutterstock/Nicola Messana photoa

С обзиром да су свесни да слика која се о њима пласира у медијима на западу најчешће није реална, додатно се труде да покажу како се стварност разликује од општеприхваћених предрасуда.

Тако се лако може десити да локалаци започну разговор са вама у метроу или на улици и убрзо вас позову у сопствени дом на вечеру, или вам учине друге услуге – помогну при споразумевању, тражењу превоза или вас чак повезу сопственим аутом, чак и ако ће им то одузети пуно времена или потпуно пореметити њихове планове.

Фото: Shutterstock/Canyalcin
Иран је на много начина различит од сваке дестинације на којој сте икада били и на коју ћете икада отићи, а разлике навиру већ у самој фази планирања путовања.

Због изопштености из нама убичајених канала комуникације, за пут у Иран готово је немогуће резервисати смештај онлајн, а једном када сте стигли будите спремни на то да се “западњачке” картице се не признају, интернет углавном не функционише без VPN-а, иранска валута има два имена у зависности од броја нула, а алкохол је доступан искључиво илегално.

Ипак, најзбуњујућа од свега је вероватно иранска традиција звана тароф. Тароф налаже да се из љубазности и ненаметљивости одбију услуга, понуда или новчана надокнада, те се збуњеном туристи може десити да узме такси на аеродрому, вози се пола сата до града, а када пита возача колико је дужан овај одговори – ништа.

Фото: Pexels/Arian Malek Khosravi
Цака је у инсистирању, јер традиција налаже да се новац прихвати тек након два или три одбијања/инсистирања.

Иранци су љубазност и предусретљивост подигли на виши ниво, и нема путника који је био у Ирану а који се са тим неће сложити.

Топлина и заинтересованост како да слушају о другим културама и обичајима тако и да говоре о својој овде је присутнија него било где, и то у свим слојевима друштва.

Од успешних пословних људи у Техерану, преко студената, па све до бедуина у иранској пустињи, сви ће желети да поделе информацију, време и попију чај са путницима.

Аутор текста: Н. К.

Talin: Neodoljivi spoj tradicionalnog i modernog

Преузмите андроид апликацију.