Početna > Život i stil
Život i stil

Internacionalni dan maternjeg jezika – 21. februar

Međunarodni dan maternjeg jezika se obeležava svake godine 21. februar širom sveta. Osnovni cilj je da se podigne svest o značaju maternjeg jezika i multilingvizma. Ovaj dan je uspostavljen 1999. godine od strane UNESKO-a a na predlog Bangladeša i obeležava se redovno od 2000. godine.
Foto: Pixabay/geralt

Unesko je 1999. godine 21. februar proglasio Međunarodnim danom maternjeg jezika. Obeležava se u celom svetu od 21. februara 2000. 

Deklaracija je nastala kao počast Pokretu za jezik koji su organizovali Bangladešani (tada Istočni Pakistanci).

Kada je Pakistan stvoren 1947. godine, imao je dva geografski odvojena dela: Istočni Pakistan (trenutno poznat kao Bangladeš) i Zapadni Pakistan (trenutno poznat kao Pakistan). Ta dva dela su se u kulturnom i jezičkom smislu veoma razlikovala jedan od drugog. Dva dela je takođe razdvajala Indija između.

Foto: Pixabay/990609
Međunarodni dan maternjeg jezika je državni praznik u Bangladešu.

Rezoluciju su predložili Rafikul Islam i Abdus Salam, Bengalci koji žive u Vankuveru, Kanada. Oni su 9. januara 1998. napisali pismo Kofiju Ananu tražeći od njega da učini korak za spas svetskih jezika od izumiranja tako što će proglasiti Međunarodni dan maternjeg jezika. Rafik je predložio datum kao 21. februar u znak sećanja na ubistva iz 1952. u Daki tokom Pokreta za jezike.

Foto: Pixabay/990609

Jezici su najmoćniji instrumenti očuvanja i razvoja našeg materijalnog i nematerijalnog nasleđa. Svi potezi u cilju promovisanja širenja maternjeg jezika služiće ne samo podsticanju jezičke raznolikosti i višejezičnog obrazovanja, već i razvijanju potpunije svesti o jezičkim i kulturnim tradicijama širom sveta i inspirisanju solidarnosti zasnovane na razumevanju, toleranciji i dijalogu.

Na javnom mitingu 21. marta 1948. Mohammed Ali Jinnah, generalni guverner Pakistana, proglasio je urdu jedinim zvaničnim jezikom Zapadnog i Istočnog Pakistana. Narod Istočnog Pakistana (današnjeg Bangladeša), čiji je maternji jezik bengalski, počeo je protestovati protiv te odluke.

Studenti su odlučili održati proteste 21. februara 1952. kako bi pozvali da se cijeli Istočni Pakistan pobuni. Međutim, vlada se dan ranije pozvala na Član 144. Iako su studenti odlučili protestovati, ali pritom ne kršiti Član 144, policija je otvorila vatru i ubila nekoliko njih, a ranila stotine.

Međunarodni dan maternjeg jezika redovno proslavljaju zemlje članice UNESCO-a kako bi promovirale jezičku i kulturnu raznolikost, te višejezičnost.

Japanska školska pravila kojima se čudi ostatak sveta

Preuzmite android aplikaciju.