Међународни дан матерњег језика се обележава сваке године 21. фебруар широм света. Основни циљ је да се подигне свест о значају матерњег језика и мултилингвизма. Овај дан је успостављен 1999. године од стране УНЕСКО-а а на предлог Бангладеша и обележава се редовно од 2000. године.
Унеско је 1999. године 21. фебруар прогласио Међународним даном матерњег језика. Обележава се у целом свету од 21. фебруара 2000.
Декларација је настала као почаст Покрету за језик који су организовали Бангладешани (тада Источни Пакистанци).
Када је Пакистан створен 1947. године, имао је два географски одвојена дела: Источни Пакистан (тренутно познат као Бангладеш) и Западни Пакистан (тренутно познат као Пакистан). Та два дела су се у културном и језичком смислу веома разликовала један од другог. Два дела је такође раздвајала Индија између.
Међународни дан матерњег језика је државни празник у Бангладешу.
Резолуцију су предложили Рафикул Ислам и Абдус Салам, Бенгалци који живе у Ванкуверу, Канада. Они су 9. јануара 1998. написали писмо Кофију Анану тражећи од њега да учини корак за спас светских језика од изумирања тако што ће прогласити Међународни дан матерњег језика. Рафик је предложио датум као 21. фебруар у знак сећања на убиства из 1952. у Даки током Покрета за језике.
Језици су најмоћнији инструменти очувања и развоја нашег материјалног и нематеријалног наслеђа. Сви потези у циљу промовисања ширења матерњег језика служиће не само подстицању језичке разноликости и вишејезичног образовања, већ и развијању потпуније свести о језичким и културним традицијама широм света и инспирисању солидарности засноване на разумевању, толеранцији и дијалогу.
На јавном митингу 21. марта 1948. Мохаммед Али Јиннах, генерални гувернер Пакистана, прогласио је урду јединим званичним језиком Западног и Источног Пакистана. Народ Источног Пакистана (данашњег Бангладеша), чији је матерњи језик бенгалски, почео је протестовати против те одлуке.
Студенти су одлучили одржати протесте 21. фебруара 1952. како би позвали да се цијели Источни Пакистан побуни. Међутим, влада се дан раније позвала на Члан 144. Иако су студенти одлучили протестовати, али притом не кршити Члан 144, полиција је отворила ватру и убила неколико њих, а ранила стотине.
Међународни дан матерњег језика редовно прослављају земље чланице УНЕСЦО-а како би промовирале језичку и културну разноликост, те вишејезичност.
Преузмите андроид апликацију.