Početna > Biznis
Biznis

Gde završava polovna odeća?

Plan Evropske unije jeste da 2030. sva odeća koja se prodaje na tržištu bude izdržljiva, da može da se popravi i reciklira. Oznake će morati da budu jasnije, više odeće će morati da bude sašiveno od recikliranih vlakana.
Foto: Pixabay/meandcolors

Sve ovo je zbog zahteva da se smanji emisija štetnih gasova koju proizvodi tekstilna industrija u drugim delovima sveta.

– Brza moda nije u modi – poručila je Evropska komisija u svojoj strategiji koju je objavila prošle godine. Sektor odeće bi morao da emituje 45 odsto manje emisija do 2030, piše Dojče vele.

Mnogi najveći modni lanci, poput „Ejč end Ema” i „Zare”, zasnivaju svoj poslovni model na masovnoj proizvodnji jeftine odeće i uvođenju novih odevnih stilova na nedeljnoj bazi. Noviji igrači, poput kineskog „Šejna” u onlajn prodaju izbacuju svakodnevno nove komade garderobe.

Nakon nošenja, a ponekad čak i pre, većina odeće završi na odlagalištima ili u spalionicama. Podaci Fondacije „Elen Makartur”, dobrotvorne organizacije koja se zalaže za smanjivanje otpada, ukazuju da se samo 13 odsto materijala koji se koristi u proizvodnji odeće reciklira u nekom obliku. Manje od jedan posto koristi se za novu garderobu.

Prosečan Evropljanin svake godine potroši 15 kilograma tekstila, uključujući predmete poput zavesa i industrijskih tkanina. Oko četvrtine toga šalje se u inostranstvo, najviše u Afriku i Aziju, prema poslednjem izvještaju Evropske agencije za zaštitu životne sredine.

Odeća se često prikuplja u dobrotvornim trgovinama, a onda preprodaje.

U Africi, u koju Evropa šalje 46 odsto svog korišćenog tekstila, postoji tržište ove odeće, ali veliki deo završava na odlagalištima ili na ulicama i u rekama.

U Gani, gde odlazi najveća količina evropskog tekstila, oko 40 odsto odeće završava kao otpad.

U Aziji, u koju Evropa šalje 41 odsto svog odbačenog tekstila, verovatnije je da će izvoz biti sortiran i obrađen.

Kako se navodi, velike zemlje poput Pakistana i Ujedinjenih Arapskih Emirata čvorišta su za ostatak sveta. Tkanine se tamo i pretvaraju u industrijske krpe ili u izolaciju za zgrade. Veliki deo te garderobe ipak završi i u spalionicama.

Trenutno se svega oko trećina otpadnog tekstila iz EU prikupi za ponovnu upotrebu i recikliranje. Međutim od 2025. države članice moraće da prikupe sve, ali je još pitanje da li je ovo zaista ostvarivo.

Zbog separatista indijska država Pendžab bez interneta

Preuzmite android aplikaciju.