Početna > Srbija
Srbija

Freska skrivena 400 godina koja gleda direktno u oči posmatrača

Smešten na reci Mileševici u Prijepolju, manastir Mileševa stoji kao svedok burne srednjovekovne prošlosti Srbije. Podignut tokom prve polovine 13. veka u raškom stilu, ovaj manastir je jedno od najznačajnijih dela arhitekture srednjovekovne Srbije, a njegova bogata istorija čuva brojne zanimljivosti koje intrigiraju i danas.
Foto: WikimediaComonns/Pudelek (Marcin Szala)

Ovaj manastir je zadužbina kralja Stefana Vladislava, a osim što je bio njegovo poslednje počivalište, on je u jednom trenutku dao sagraditi spoljašnju pripratu i u njoj položio kosti svog strica, Svetog Save.

Ovde je Sveti Sava počivao sve do 1594. godine, kada su Turci odlučili da ih odnesu na Vračar i spale.

Ipak, ono što ovaj manastir čini zaista posebnim jeste jedna od njegovih fresaka – „Beli anđeo“.

Foto: WikimediaComonns/Snežana Trifunović

Ova neobična i izvanredna kompozicija prikazuje arhangela Gavrila raširenih krila, odevenog u beli hiton, kako sedi na velikom kamenu i prstom pokazuje ka Hristovom grobu, mestu vaskrsnuća. Veruje se da je on glasnik Hristovog vaskrsenja, simbol nade, spasenja i čuda u hrišćanskoj veri.

Ova freska nepoznatog autora se smatra jednim od najvećih ostvarenja evropskog slikarstva poznog srednjeg veka.

Ono što je posebno interesantno jeste da Beli anđeo gleda direktno u oči posetilaca iz bilo kog ugla, što joj daje posebnu mističnost i čini je još intrigantnijom.
Foto: WikimediaComonns/Gennadii Saus i Segura

Malo je poznato da je ovo remek-delo bilo skriveno od očiju javnosti tokom četiri veka, preko njega je naslikana druga freska. Međutim, tokom restauracije manastira, Beli anđeo je ponovo ugledao svetlost dana i od tada ne prestaje da oduševljava i inspiriše svojim skladom koji izaziva osećaj mira i razumevanja.

Njena lepota nije ostala neprimećena ni izvan granica Srbije.

Ser Artur Evans, engleski arheolog i novinar, krajem 19. veka tvrdio je da ništa što su renesansni majstori stvorili ne može da se poredi sa lepotom Belog anđela iz Mileševe. Slično mišljenje imala je i francuska istoričarka Tanja Velmans vek kasnije, tvrdeći da je renesansna umetnost zapravo počela da se razvija u Mileševi.

Manastir Mileševa sa svojim blagom, među kojima se posebno ističe „Beli anđeo“, i dalje intrigira i zadivljuje posetioce iz svih krajeva sveta, a njegova lepota i značaj ne prestaju da nas podsećaju na bogatu istoriju i kulturno nasleđe naše zemlje.

Adice – od periferije grada do zanimljive gradske četvrti (VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.