Исплате додатне помоћи грађанима, подизање минималца, као и подршка за новорођено дете доказ су да економија добро стоји и да је држава окренута грађанима и њиховом стандарду, изјавио је данас министар финансија Србије Синиша Мали. Додатних 20 евра помоћи сваком пунолетном грађанину биће исплаћено у децембру а половином новембра кренуће пријава за тај новац, рекао је Мали за ТВ Прва.
Како је истакао за тај новац моћи да се пријаве и они који се до сада нису пријавили за новчану помоћ од два пута 30 евра, као и они који су у међувремену постали пунолетни. Додао је да ће новац бити исплаћен уочи Нове године, те су очекивања да ће грађани ту помоћ потрошити и тако вратити у економију, а држава ће наплатити ПДВ.
До одлуке о додатној новчаној помоћи дошло је после сагледавања резултата пуњења буџета који је у јуну имао 25 милијарди динара суфицита, док Мали очекује да јулски суфицит буде 35 милијарди динара.
„У разговору са премијерком Аном Брнабић и председником Александром Вучићем, кад смо видели да остварујемо боље резултате од планираних, желели смо да поделимо ту врсту оптимизма са грађанима Србије“, рекао је Мали.
Он је рекао да је план био 6,0 одсто раста, први кварт +1,7, а други квартал неће бити испод 12 посто раста. Оценио је да се држава у корона кризи није затворила у себе и само о себи бринула, већ је помогла и грађанима и привреди.
„Набавили респираторе, направили ковид болнице, набавили све вакцине и лекове, све што показује колко је држава јака. А задржали смо и макроеккономску стабилност“, рекао је Мали.
Додао је да је апсолутно јавни дуг под контролом и да износи 56,2 посто БДП-а.
План за повећање минималне зараде, што се договора у овој а остварује у следећој години, је да она буде 35.000 динара, рекао је Мали. Ове године минималц је 32 хиљаде динара па би повећање било око девет процената, ако стопа раста БДП-а буде између шест и седам посто.
Мали је најавио да се пошто је повећање минималца трошак за послодавца размишља о моделима смањивања пореза и доприноса на зараде.
Он је истакао и да се разматра шта ће Швајцарска формула моћи да донесе на повећању пензија у следећој години.
Истакао је да се у Србији никад више путева није градило, као и да је ове године наплаћен три милијарди динара више путарине него у 2019. години пре короне.
„Не вреде нам аутопутеви ништа уколико нема деце и људи који ће се возити. Вучић и Брнабић су за то да додатно стимулишемо и подржимо пронаталитетну политику, и не мислим да је нереално“, рекао је он.
Додао је да је и у тој политици економија најважнија јер ће бити бракова и деце ако родитељи имају сигурност запослења, виде да се граде путеви, вртићи, школе, домови здравља и болнице.
Коментаришући договор и иницијативу Опен Балкан он је истакао да што је веће и отвореније тржиште, наша домаћа економија има веће користи, а корист ће имати и друге државе.
„Проток роба услуга и радне снаге, подстиче раст и развој у региону“, оценио је он.
Навео је да је Србија прошле године била доминантна са 2,9 милијарди страних директних инвестиција, а да је у првих пет месеци ове године у оквиру ЦЕФТА споразума остварила 954 милиона евра суфицита.