Isplate dodatne pomoći građanima, podizanje minimalca, kao i podrška za novorođeno dete dokaz su da ekonomija dobro stoji i da je država okrenuta građanima i njihovom standardu, izjavio je danas ministar finansija Srbije Siniša Mali. Dodatnih 20 evra pomoći svakom punoletnom građaninu biće isplaćeno u decembru a polovinom novembra krenuće prijava za taj novac, rekao je Mali za TV Prva.
Kako je istakao za taj novac moći da se prijave i oni koji se do sada nisu prijavili za novčanu pomoć od dva puta 30 evra, kao i oni koji su u međuvremenu postali punoletni. Dodao je da će novac biti isplaćen uoči Nove godine, te su očekivanja da će građani tu pomoć potrošiti i tako vratiti u ekonomiju, a država će naplatiti PDV.
Do odluke o dodatnoj novčanoj pomoći došlo je posle sagledavanja rezultata punjenja budžeta koji je u junu imao 25 milijardi dinara suficita, dok Mali očekuje da julski suficit bude 35 milijardi dinara.
„U razgovoru sa premijerkom Anom Brnabić i predsednikom Aleksandrom Vučićem, kad smo videli da ostvarujemo bolje rezultate od planiranih, želeli smo da podelimo tu vrstu optimizma sa građanima Srbije“, rekao je Mali.
On je rekao da je plan bio 6,0 odsto rasta, prvi kvart +1,7, a drugi kvartal neće biti ispod 12 posto rasta. Ocenio je da se država u korona krizi nije zatvorila u sebe i samo o sebi brinula, već je pomogla i građanima i privredi.
„Nabavili respiratore, napravili kovid bolnice, nabavili sve vakcine i lekove, sve što pokazuje kolko je država jaka. A zadržali smo i makroekkonomsku stabilnost“, rekao je Mali.
Dodao je da je apsolutno javni dug pod kontrolom i da iznosi 56,2 posto BDP-a.
Plan za povećanje minimalne zarade, što se dogovora u ovoj a ostvaruje u sledećoj godini, je da ona bude 35.000 dinara, rekao je Mali. Ove godine minimalc je 32 hiljade dinara pa bi povećanje bilo oko devet procenata, ako stopa rasta BDP-a bude između šest i sedam posto.
Mali je najavio da se pošto je povećanje minimalca trošak za poslodavca razmišlja o modelima smanjivanja poreza i doprinosa na zarade.
On je istakao i da se razmatra šta će Švajcarska formula moći da donese na povećanju penzija u sledećoj godini.
Istakao je da se u Srbiji nikad više puteva nije gradilo, kao i da je ove godine naplaćen tri milijardi dinara više putarine nego u 2019. godini pre korone.
„Ne vrede nam autoputevi ništa ukoliko nema dece i ljudi koji će se voziti. Vučić i Brnabić su za to da dodatno stimulišemo i podržimo pronatalitetnu politiku, i ne mislim da je nerealno“, rekao je on.
Dodao je da je i u toj politici ekonomija najvažnija jer će biti brakova i dece ako roditelji imaju sigurnost zaposlenja, vide da se grade putevi, vrtići, škole, domovi zdravlja i bolnice.
Komentarišući dogovor i inicijativu Open Balkan on je istakao da što je veće i otvorenije tržište, naša domaća ekonomija ima veće koristi, a korist će imati i druge države.
„Protok roba usluga i radne snage, podstiče rast i razvoj u regionu“, ocenio je on.
Naveo je da je Srbija prošle godine bila dominantna sa 2,9 milijardi stranih direktnih investicija, a da je u prvih pet meseci ove godine u okviru CEFTA sporazuma ostvarila 954 miliona evra suficita.