Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

„Dvoglavi idol“ već više od godinu dana krasi Novi Sad – znate li šta predstavlja? (FOTO)

Na uglu Dunavske i Žarka Vasiljevića već više od godinu dana prolaznike „gleda“ Dvoglavi idol. Mnogi, ipak, još uvek ne znaju šta predstavlja i odakle dolazi.
Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

U pitanju je skulptura koja nam bez i jedne reči priča najraskošniju priču od bogatom hibridnom svetu u sremskom selu Hrtkovci.

Danas su veoma retka pojava naselja u kojima su i dalje prisutni tragovi raznih istorijskih i praistorijskih razdoblja, tačnije, doba neolita i vinčanske kulture.

Ipak, na nekim mestima uslovi života bili su i više nego pogodni, pa se na njima život odvijao puno godina u kontinuitetu.

Upravo takvo mesto jeste i najznačajnije arheološko nalazište u Hrtkovcima, Gomolava.
Foto: Gradske info

Nasuprot tome što ju je reka Sava, na čijoj obali leži, godinama uništavala, 1953. godine počela su istraživanja i “iskopavanja“ Gomolave koja su pokazala da se na ovom lokalitetu nalaze tragovi neolita, eneolita, bronzanog doba, gvozednog doba, antičkog perioda, a onda i srednjeg veka.

Preciznije, tragovi života na ovom prostoru od pre minimalno 7.000 godina.

Pored otkrića da se na prostoru Hrtkovaca život aktivno odvijao još pre nego što smo počeli da beležimo godine, jedno od najznačajnijih otkrića sa Glomoglave jeste statua “Dvoglavog idola“ koja je pronađena u iskopavanju davne 1965. godine.

Ovaj novosadski spomenik zapravo je replika upravo tog pronađenog vajarskog dela, a njen autor je novosadski umetnik Aleksandar Bunčić.

Šta ta statua zapravo predstavlja?
Foto: Gradske info

Već je pomenuto da je u pitanju replika praistorijske statue, kojom su u originalu predstavljeni sijamski blizanci. Međutim, tumačenje ove impozantne skulpture je podeljeno, baš zato što je u pitanju delo iz daleke istorije.

Jedno „dublje“ mišljenje je da su blizanci zapravo simbolično predstavljene suprotnosti koje se spajaju u jedno, dok drugi misle da se radi o skulpturi izvajanoj u čast pravim sijamskim blizancima koji su i danas veoma retka pojava, a u “ono vreme“ su se zasigurno smatrali božanskom pojavom.

Foto: Gradske info

Ukoliko ste prošli ovuda, a niste zatekli skulpturu, vredi podsetiti da je nažalost bila oštećena u julskim olujama u Novom Sadu, te zbog toga na kratko vraćena u prostorije Muzeja Vojvodine na reparaciju, pre povratka na svoje mesto.

Takođe, ova statua našla se i na Svetskoj izložbi u Dubaiju od 1. oktobra 2021. do 31. marta 2022. godine (EXPO2021), u sklopu Paviljona „Srbija“.

Astronomski kamp u Novom Sadu organizuje se više od dve decenije – nebeska tela posmatraju se sa Fruške gore, a može se prijaviti svako

Preuzmite android aplikaciju.