Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

„Двоглави идол“ већ више од годину дана краси Нови Сад – знате ли шта представља? (ФОТО)

На углу Дунавске и Жарка Васиљевића већ више од годину дана пролазнике „гледа“ Двоглави идол. Многи, ипак, још увек не знају шта представља и одакле долази.
Фото: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

У питању је скулптура која нам без и једне речи прича најраскошнију причу од богатом хибридном свету у сремском селу Хртковци.

Данас су веома ретка појава насеља у којима су и даље присутни трагови разних историјских и праисторијских раздобља, тачније, доба неолита и винчанске културе.

Ипак, на неким местима услови живота били су и више него погодни, па се на њима живот одвијаo пуно година у континуитету.

Управо такво место јесте и најзначајније археолошко налазиште у Хртковцима, Гомолава.
Фото: Градске инфо

Насупрот томе што ју је река Сава, на чијој обали лежи, годинама уништавала, 1953. године почела су истраживања и “ископавања“ Гомолаве која су показала да се на овом локалитету налазе трагови неолита, енеолита, бронзаног доба, гвозедног доба, античког периода, а онда и средњег века.

Прецизније, трагови живота на овом простору од пре минимално 7.000 година.

Поред открића да се на простору Хртковаца живот активно одвијао још пре него што смо почели да бележимо године, једно од најзначајнијих открића са Гломоглаве јесте статуа “Двоглавог идола“ која је пронађена у ископавању давне 1965. године.

Овај новосадски споменик заправо је реплика управо тог пронађеног вајарског дела, а њен аутор је новосадски уметник Александар Бунчић.

Шта та статуа заправо представља?
Фото: Градске инфо

Већ је поменуто да је у питању реплика праисторијске статуе, којом су у оригиналу представљени сијамски близанци. Међутим, тумачење ове импозантне скулптуре је подељено, баш зато што је у питању дело из далеке историје.

Једно „дубље“ мишљење је да су близанци заправо симболично представљене супротности које се спајају у једно, док други мисле да се ради о скулптури извајаној у част правим сијамским близанцима који су и данас веома ретка појава, а у “оно време“ су се засигурно сматрали божанском појавом.

Фото: Градске инфо

Уколико сте прошли овуда, а нисте затекли скулптуру, вреди подсетити да је нажалост била оштећена у јулским олујама у Новом Саду, те због тога на кратко враћена у просторије Музеја Војводине на репарацију, пре повратка на своје место.

Такође, ова статуа нашла се и на Светској изложби у Дубаију од 1. октобра 2021. до 31. марта 2022. године (EXPO2021), у склопу Павиљона „Србија“.

Astronomski kamp u Novom Sadu organizuje se više od dve decenije – nebeska tela posmatraju se sa Fruške gore, a može se prijaviti svako

Преузмите андроид апликацију.