„Gaslighting“ je vrsta emocionalnog zlostavljanja koja se može dogoditi svakome, posebno u romantičnim vezama.
Zlostavljači se na određene načine ponašaju prema svojim žrtvama kako bi zadržali kontrolu u vezi i naveli žrtvu da dovede u pitanje svoj razum.
Pored toga, efekti gaslightinga dodatno otežavaju žrtvi da napusti nasilnu vezu jer možda nije ni svesna da se to dešava. Nažalost, gaslighting je prilično čest u romantičnim i platonskim vezama.
Evo nekih od primera ovog toksičnog ponašanja.
To se nikada nije dogodilo
Plinska svetlost često dovodi žrtvu u sumnju u sebe. Neko će učiniti ili reći nešto štetno, a zatim poreći da se to ikada dogodilo, kaže psihoterapeutkinja i licencirani bračni i porodični terapeut dr Tina B. Tesina, piše Revievs. „Žrtva počinje da preispituje svoje instinkte i sve se više oslanja na „stvarnost“ koju je stvorio i kojom manipuliše nasilnik. Takođe pojačava osećaj zavisnosti od nasilnika
Žao mi je što misliš da sam te povredio
Iako ova izjava može izgledati kao izvinjenje, nije. Umesto toga, to je način da nasilnik izbegne odgovornost i okrivi žrtvu. Ova vrsta izvinjenja ostavlja žrtvu da preispita sopstvenu procenu i pita se da li je zaista otišla predaleko. Ovo može dovesti do toga da se žrtva oslanja na nasilnikovo tumačenje događaja.
Da li stvarno misliš da bih to izmislio?
Nasilnik će najčešće koristiti ovu frazu kada je optužen da laže ili izmišlja detalje. Ovo je još jedan primer koji će nasilnik koristiti da primora žrtvu da preispita svoju stvarnost. Koristeći ovu frazu, zlostavljači manipulišu percepcijom poverenja žrtve. Oni pokušavaju da nateraju žrtvu da se oseća krivom što im ne veruje. Kada žrtve čuju ovu frazu, sumnjaće da li zlostavljač zaista laže, dovodeći u pitanje sopstveno razumevanje istine.
Samo pokušavaš da me zbuniš
Ovaj izraz se koristi za prebacivanje krivice sa nasilnika na žrtvu. Njegova svrha je dvostruka: s jedne strane, žrtva se može osećati glupo i nesposobna da izrazi kako se zaista oseća. S druge strane, mogla bi se osećati krivom, sumnjajući u svoje namere. Koristeći ovaj metod gaslightinga, zlostavljač pokušava da učini da žrtva u interakciji izgleda kao „loša osoba“.
Znaš da te nikad ne bih namerno povredio
Ova fraza je još jedan primer nasilnika koji manipuliše osećanjem poverenja žrtve, uvek ublažavajući njenu krivicu. Istovremeno, nasilnik pokriva svoje osnove za buduće prekršaje. Kada žrtva čuje da je nasilnik ne bi namerno povredio, dovodi u pitanje opravdanost svojih emocija i da li ima pravo da se ljuti na partnera.
Uradio sam to jer te volim
Ova fraza je veoma čest primer „gaslighting“ u romantičnim i porodičnim odnosima. Opravdavajući svoje namere ljubavlju, nasilnici manipulišu svojim žrtvama tako da misle da je nasilniku u srcu njihov najbolji interes. Zbog toga će žrtve dovesti u pitanje svoje prirodne, negativne reakcije na zlostavljanje. Pošto veruju da se nasilnik ponaša s ljubavlju, žrtva se može osećati krivom zbog ljutnje, straha ili uznemirenja prema nasilniku.
3 stvari koje većina žena radi, a muškarci smatraju prevarom
Preuzmite android aplikaciju.