Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Да ли знате шта је „gaslighting“?

„Gaslighting“ је врста емоционалног злостављања која се може догодити свакоме, посебно у романтичним везама.
Фото: Pixabay/RyanMcGuire

Злостављачи се на одређене начине понашају према својим жртвама како би задржали контролу у вези и навели жртву да доведе у питање свој разум.

Поред тога, ефекти гаслигхтинга додатно отежавају жртви да напусти насилну везу јер можда није ни свесна да се то дешава. Нажалост, гаслигхтинг је прилично чест у романтичним и платонским везама.

Ево неких од примера овог токсичног понашања.

То се никада није догодило

Плинска светлост често доводи жртву у сумњу у себе. Неко ће учинити или рећи нешто штетно, а затим порећи да се то икада догодило, каже психотерапеуткиња и лиценцирани брачни и породични терапеут др Тина Б. Тесина, пише Ревиевс. „Жртва почиње да преиспитује своје инстинкте и све се више ослања на „стварност“ коју је створио и којом манипулише насилник. Такође појачава осећај зависности од насилника

Жао ми је што мислиш да сам те повредио

Иако ова изјава може изгледати као извињење, није. Уместо тога, то је начин да насилник избегне одговорност и окриви жртву. Ова врста извињења оставља жртву да преиспита сопствену процену и пита се да ли је заиста отишла предалеко. Ово може довести до тога да се жртва ослања на насилниково тумачење догађаја.

Да ли стварно мислиш да бих то измислио?

Насилник ће најчешће користити ову фразу када је оптужен да лаже или измишља детаље. Ово је још један пример који ће насилник користити да примора жртву да преиспита своју стварност. Користећи ову фразу, злостављачи манипулишу перцепцијом поверења жртве. Они покушавају да натерају жртву да се осећа кривом што им не верује. Када жртве чују ову фразу, сумњаће да ли злостављач заиста лаже, доводећи у питање сопствено разумевање истине.

Само покушаваш да ме збуниш

Овај израз се користи за пребацивање кривице са насилника на жртву. Његова сврха је двострука: с једне стране, жртва се може осећати глупо и неспособна да изрази како се заиста осећа. С друге стране, могла би се осећати кривом, сумњајући у своје намере. Користећи овај метод гаслигхтинга, злостављач покушава да учини да жртва у интеракцији изгледа као „лоша особа“.

Знаш да те никад не бих намерно повредио

Ова фраза је још један пример насилника који манипулише осећањем поверења жртве, увек ублажавајући њену кривицу. Истовремено, насилник покрива своје основе за будуће прекршаје. Када жртва чује да је насилник не би намерно повредио, доводи у питање оправданост својих емоција и да ли има право да се љути на партнера.

Урадио сам то јер те волим

Ова фраза је веома чест пример „gaslighting“ у романтичним и породичним односима. Оправдавајући своје намере љубављу, насилници манипулишу својим жртвама тако да мисле да је насилнику у срцу њихов најбољи интерес. Због тога ће жртве довести у питање своје природне, негативне реакције на злостављање. Пошто верују да се насилник понаша с љубављу, жртва се може осећати кривом због љутње, страха или узнемирења према насилнику.

3 stvari koje većina žena radi, a muškarci smatraju prevarom

Преузмите андроид апликацију.