Неке намирнице су добре и након истека рока трајања. На пример, пиринач нема рок трајања, важно је само да се заштити од инсеката.
Суви пасуљ се не може покварити. Што је старија, једино ће требати дуже да се потопи у воду пре кувања, али суви пасуљ не може да се поквари.
Јабуково сирће, бело сирће, балзамико сирће, сирће од малине, пиринчано винско сирће и црвено винско сирће такође немају рок трајања. Због своје киселе природе, сирће је самоодрживо и не треба му хлађење.
Со је храна која се не може покварити. Со се често користи за заштиту хране од буђи и бактерија, па се дуже чува. То се дешава због осмозе – када вода извлачи со из хране, стварајући окружење које је превише суво за буђ и бактерије да би напредовале, зато се морска или камена со не могу покварити и остаје свежа као на дан када је купљена.
Шећер, као и со, траје годинама ако се чува на сувом месту, односно ако се држи даље од влаге и извора топлоте. Јака пића која су добро затворена и чувана на хладном месту могу трајати годинама.
Преузмите андроид апликацију.