Početna > Život i stil
Život i stil

Budite se često u tri sata ujutru? Postoje četiri razloga zašto se to dešava

Ako ste mislili da ste jedini koji se probudi usred noći, varate se.
Foto: Pexels/Cottonbro

Primetili ste da se često budite u isto vreme tokom noći i to najčešće oko 3 sata? Ne proganjaju vas duhovi, niti je reč o nečemu paranormalnom. Za to postoji i stručno objašnjenje.

Ako vam se ovo događa, nemate oko čega da brinete, posebno ako se brzo uspavate nakon toga. Aleksa Kejn, psiholog i stručnjak za spavanje, smatra da, ako se budite u tri ujutru, ne znači da loše spavate ili da imate nesanicu.

“U jednom trenutku ste možda imali razlog da se probudite u to vreme, možda kao odgovor na apneju za vreme spavanja ili plač bebe. Vaše telo je možda imalo svoj razlog”, rekla je.

Postoje četiri najčešća razloga zašto se ovo dešava.

Prvi je nizak nivo šećera. Majkl Breus, stručnjak za spavanje, tvrdi da neki ljudi prerano jedu, te da telu ponestaje energije do tri ujutru. Zbog toga se mozak budi i šalje signal o gubitku energije. Zato on savetuje da na spavanje ne idemo praznog želuca.

Drugi razlog je prelazak iz dubokog u lako san. Spavanje ima svoje faze i cikluse. Prvo sledi prelazak iz budnog stanja u spavanje, pa laki san, potom dubok san, pa REM faza koja je, u stvari, lak san iz koje se telo lakše budi.

Ukoliko zaspite oko 23 časa, u lagani san prelazite oko 3 sata ujutru i tako možete lakše da se probudite.

Poneki zvuk, vrućina ili svetlo može vas probuditi lakše. Zato se savetuje da sobu zamračite, izolujete od zvukova i da temperatura u njoj bude umerena.

Treći razlog mogu biti poremećaji poput anksioznosti ili stresa. Hormon stresa, odnosno kortizol, raste oko dva ili tri sata ujutru, a ukoliko ste već pod stresom ili anksiozni, on se dodatno povećava što vas može razbuditi.

Četvrti razlog su godine. Kako prolazi vreme i starimo, manje vremena provodimo u dubokom snu, te nas lakše mogu probuditi razne stvari.

Ako želite da se naspavate, nemojte ovo da radite

Preuzmite android aplikaciju.