Ако сте мислили да сте једини који се пробуди усред ноћи, варате се.
Приметили сте да се често будите у исто време током ноћи и то најчешће око 3 сата? Не прогањају вас духови, нити је реч о нечему паранормалном. За то постоји и стручно објашњење.
Ако вам се ово догађа, немате око чега да бринете, посебно ако се брзо успавате након тога. Алекса Кејн, психолог и стручњак за спавање, сматра да, ако се будите у три ујутру, не значи да лоше спавате или да имате несаницу.
“У једном тренутку сте можда имали разлог да се пробудите у то време, можда као одговор на апнеју за време спавања или плач бебе. Ваше тело је можда имало свој разлог”, рекла је.
Постоје четири најчешћа разлога зашто се ово дешава.
Први је низак ниво шећера. Мајкл Бреус, стручњак за спавање, тврди да неки људи прерано једу, те да телу понестаје енергије до три ујутру. Због тога се мозак буди и шаље сигнал о губитку енергије. Зато он саветује да на спавање не идемо празног желуца.
Други разлог је прелазак из дубоког у лако сан. Спавање има своје фазе и циклусе. Прво следи прелазак из будног стања у спавање, па лаки сан, потом дубок сан, па РЕМ фаза која је, у ствари, лак сан из које се тело лакше буди.
Уколико заспите око 23 часа, у лагани сан прелазите око 3 сата ујутру и тако можете лакше да се пробудите.
Понеки звук, врућина или светло може вас пробудити лакше. Зато се саветује да собу замрачите, изолујете од звукова и да температура у њој буде умерена.
Трећи разлог могу бити поремећаји попут анксиозности или стреса. Хормон стреса, односно кортизол, расте око два или три сата ујутру, а уколико сте већ под стресом или анксиозни, он се додатно повећава што вас може разбудити.
Четврти разлог су године. Како пролази време и старимо, мање времена проводимо у дубоком сну, те нас лакше могу пробудити разне ствари.
Преузмите андроид апликацију.