Нуклеарна енергија је на глобалном климатском самиту у Глазгову једна од тема која је у средишту многих дебата, поготову због присуства бројних лобиста за нуклеарну енергију.
„То је пре свега толико иритантно, зато што нуклеарна енергија не може да допринесе решавању климатске кризе“, изјавио је Јирген Чернохорски, члан градског већа Беча задужен за климу и актуелни председник мреже европских градова који се залажу за Европу без нуклеарне енергије. Мрежа обухвата 33 европска града са четрнаест милиона становника.
„Катастрофалне несреће у нуклеарним електранама у Чернобилу и Фукушими су показале колико је овај облик производње енергије опасан и непредвидив. Нуклеарна енергија је свакако неподобно средство за борбу против климатске кризе“, додаје Чернохорски.
Шведска користи комунална возила на биогас.
Град Беч годинама има водећу улогу у области нуклеарне енергије. Бечко заступништво за животну средину је организација које је основана 1993. године и бави се интензивно темом нуклеарне енергије. Циљ организације је да у име грађана Беча заштити интересе животне средине.
„Средства која користимо у борби против климатских промена не смеју да угрозе оно што желимо да заштитимо, наиме људе и климу. Нуклеарна енергија мора да буде модел који се полако укида!“, изјавио је Чернохорски.
Преузмите андроид апликацију.