Почетна > Свет
Свет

Кина жели да направи први ,,чисти“ нуклеарни реактор

Упркос популарном мишљењу, нуклеарна енергија се сматра чистијим од традиционалних форми енергије које се ослањају на фосилна горива.
Фото: Pexels/Pixabay

Историја нас је научила да проблеми који могу да настану уколико нешто крене по злу, последице могу да буду погубне по велики део планете. Међутим, научници у Кини имају план да направе посве другачију нуклеарну електрану, такозвани ,,чисти“ нуклеарни реактор, који би могао да промени популарно мишљење код људи и понуди алтернативу соларним електранама.

Оно што је другачије код овог реактора је што се уместо уранијума користи торијум, а уместо шипки са горивом реактор са топљеном сољу. Торијум ће бити растворен у течну флоридну со, пре него што се пошаље у комору за реакцију. На високим температурама од 600 степени целзијусове скале атоми торијума се трансформишу у уранијум-233, изотоп уранијума који се може даље цепати, а у том процесу се ослобађа велика количина енергије и неутрона – нуклеарна фисија.

Фото: Pixabay/SnapLaunch

Добра страна торијумског реактора насупрот уранијумског је што је процес много безбеднији од традиционалних нуклеарних реактора, јер у случају да дође до цурења, истопљена со је довољно хладна да задржи торијум и спречи значајна цурења. Остаци нуклеарне фисије торијума имају релативно кратак век полураспада од 500 година, у поређењу са уранијумским реакторима, чији отпад може остати радиоактиван и до 10.000 година.

Изградња даље од људи
Фото: Pexels/Pixabay

Торијумски реактор такође не захтева воду, па је могуће направити нуклеарну електрану на пример у пустињи, даље од насељених места. Оно што је најбитније је да овај процес чини прављење нуклеарних оружја много тежим, чиме се додатно смањује брига везана за гомилање нуклеарног наоружања земље која има торијумски реактор.

Прототип електране се очекује већ у августу, са тестовима који би могли да почну већ у септембру. Уколико све буде како треба, очекује се да би први нуклеарни реактор овог типа могао бити спреман за мање од десет година – 2030. године.