Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Може ли љубав пробудити Новосађанима жељу за политиком?

У Новом Саду живе прилично политички освешћени грађани. Ми смо, ето, навикли да постоји велики број различитих мишљења и чини се да боље од свих умемо да толеришемо то када неко не мисли као ми.
Фото: Pixabay/Solen Feyissa

Тренутно се налазимо у оном периоду у години када нам различите владајуће и опозиционе странке, буквално, “искачу из фрижидера“, те покушавају да нам представе њихове програме као нешто за шта бисмо требали да се определимо тог 3. априла.

Политика је управо то, скуп различитих принципа и смерница у односу на које се људи понашају како би остварили неки дугорочни циљ, међутим, до проблема долази онда када млади постану незаинтересовани за ову тематику.

Ту долазимо до новоотвореног питања, с обзиром да се Нови Сад сматра студентским Градом у коме превасходно живе млади људи пријављени у неким другим местима, може ли се икако утицати на то да они не буду само статисти у политичком животу, већ легитимно бирачко тело?

Све и да се уопште не бавите политиком, од чињенице да нам се избори ближе не можете побећи. Истина је да, ма каквог политичког опредељења били, тог дана морамо издвојити макар делић свог времена како бисмо изашли и испунили своју грађанску дужност и показали да смо демократско друштво.

Међутим, када смо већ код појма демократског друштва морамо се осврнути на Француску, у којој демократија, комотно можемо рећи, обара сопствени негативни рекорд.
Фото: Градске инфо

Зашто?

У овој држави је, приликом одржавања претходних избора за регионалне парламенте 87% младих људи у старосном узрасту од 18 до 25 година остало уздржано, те није изашло на гласање.

Међутим, Француска је још од парламентарних избора 2017. покушавала да пронађе лек и начин којим би успела да заинтересује младе како би активније учествовали у политичком живот, а то се коначно и догодило.

Наиме, апликација за упознавање емотивних партнера или партнерки, обично за једнократно дружење, “Tinder“, потписала је договор са невладином организацијом “Гласали смо“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tinder (@tinder)

Како би “Tinder“ могао да реши проблем гласања у Француској?

Највећи проблем на прошлим изборима одржаним 2017. године био је тај што чак 7,6 милиона Француза није могло да гласа тамо где заиста живи, јер су у бирачки списак били уписани са неажурираним подацима.

Овај проблем највише је утицао на младе који више не живе у домовима својих родитеља, већ су трбухом за крухом, или због школовања, морали да напусте своје домове. Звучи ли вам познато?

План је крајње једноставан. Док људи буду тражили себи занимацију за једну, или више ноћи, “Tinder“ планира да им као рекламу избацује новоосмишљену паролу: “Ако тражиш састанак близу куће, иди да гласаш близу куће!“

Свако ко буде кликнуо на поруку, аутоматски ће бити одведен до странице невладине организације “Гласали смо“, на којој су детаљно дата сва упутства у вези гласања за људе пријављене на другим местима, али и све остале потребне информације везане за предстојеће изборе.

На овај начин мешање две, наизглед, неповезиве ствари – апликације за упознавање и политичког питања државе, заправо је довело до тога да је политика коначно постала једна од актуелних тема младих Француза.

Међутим, колико ће ова акција заправо допринети повећању излазности, тек нам остаје да видимо. За сада је једино битно да се прича “завртела“.

С обзиром да се боримо са веома сличном проблематиком, можда би овакво решење и код нас могло да уроди плодом.

Шта ви мислите, да ли би љубав пробудила политички жар код наших младих суграђана?

Da li su Novosađanke uobražene, ili su Novosađani kukavice?

 

Преузмите андроид апликацију.