Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Жутило беоњача и коже детета сигнал за одлазак код лекара

Педијатар Саша Милићевић оценио је да забрињава то што се акутни хепатитис непознатог порекла, који се шири међу децом у Европи и САД, јавља код толиког броја деце и указује на то да, ако се примети жутило беоњача и коже код детета, треба га одмах одвести педијатру.
Фото: Pexels/Pixabay

Др Милићевић је појаснио на ТВ К1 да је хепатитис заправо запаљење ткива јетре, односно упални процес који може да буде изазван различитим узрочницима и наводећи да је постојао и до сада, истиче да забрињава то што се јавља код толико деце и што ниједан од пацијената није имао хепатитис А, Б, Ц, Д, нити Е, што су познате врсте хепатитиса.

Како каже, идентификован је аденовирус код свих пацијената.

„Аденовирус обично изазива лагане инфекције и чудно је да сада напада јетру. Аденовирус је један од узрочника такозваних стомачних вируса. Углавном изазива пролив, кијавицу, некада повишену температуру. Личи на класичну вирусу инфекцију или прехладу. Сада се очигледно устремио на ткиво јетре и то је оно што збуњује и поставља се питање због чега“, наводи др Милићевић.

Та болест регистрована је и у Румунији, а др Милићевић каже да то значи да нам се приближава и да постоји могућност да због празничних путовања стигне и у нашу земљу.

„Аденовирус се преноси директним контактом, капљично и прљавим рукама. Доста је заразан и лако се преноси, тешко га је контролисати међу децом. Ако вирус нападне јетру симптоми су жутило беоњача, некада и коже, столица може бити бела, а урин тамне боје, као пиво. Деца често имају повишену температуру, малаксала су, имају слабији апетит“, испричао је.

Додаје да је потребно урадити трансаминазе јетре како би се установило о чему је реч.

Наводи да родитељи не би требало да страхују.

„За сада код нас те болести нема. Такође, хепатитис није болест која се не дај Боже завршава фатално или трансплантацијом јетре, у највећем броју случајева он пролази након лечења. Ако се деси да је вирус изазвао тешка оштећења јетре или ако дете не реагује на терапију и поремети се функција јетре, онда је трансплантација једини избор, али то је веома ретко“, казао је др Милићевић.

Истичући да нема разлога за панику, др Милићевић каже да су жутило беоњача и коже јасан сигнал за родитеље, који уколико то примете, дете би требало да одмах одведу код педијатра.

„Лекар ће урадити све анализе и ако је реч о том аденовирусу који изазива хепатитис, дете се мора лечити у болници“, наводи.

Др Милићевић додаје и да се педијатри у Србији тренутно боре са варичелама и у том смислу наводи да деце оболеле од овчијих богиња има доста, али да није реч о епидемији.

Како каже, то је класична вирусна болест која се испољава на кожи.

Иначе, Светска здравствена организација саопштила је да је за сада пријављен најмање један смртни случај акутног хепатитиса непознатог порекла.

U Sokobanji prva ambulanta za postkovid stanja u Srbiji

Преузмите андроид апликацију.