Početna > Biznis
Biznis

Zrenjanin prvi dobija pametni sistem za reciklažu otpada

U Zrenjaninu su počeli da se postavljaju pametni uređaji za reciklažu ambalažnog otpada, u prodavnicama i na šest javnih lokacija.
Foto: Unsplash/Sigmund

Odlaganjem proizvoda označenih nalepnicom „Recikliraj“ građani će sakupljati bodove koje mogu iskoristiti za popuste pri kupovini ili za druge robne nagrade, najavljeno je danas na promociji projekta „Pametno recikliraj“ u Gradskoj kući u Zrenjaninu.

Pametni uređaji za reciklažu postavljaju se u svim IDEA prodavnicama i Roda mega marketima, saopštio je NALED.

Navodi se da će pametni aparati primati tetrapak, limenke, staklenu i PET ambalažu proizvoda kompanija Coca Cola HBC, Knjaz Miloš, Carlsberg, Imlek, Rauć, Nektar i Red Bull, koje su se priključile projektu pod sloganom „Sistem pametnog sakupljanja ambalažnog otpada“.

Projekat se realizuje kroz program „DeveloPPP“ nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a zajednički ga sprovode GIZ i Ball Packaging, Sekopak, Solagro Smart Recycling, Mercator-S i Reverse Logistics Group, u saradnji sa NALED-om i Recan Fondacijom.

Tom prilikom je gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura rekao je da taj „grad stalno prati trendove u oblasti zelene energije i energetske efikasnosti jer brine o životnoj sredini“.

„Zajedno sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju GIZ, pre samo dvadesetak dana, najavili smo početak još jednog ekološkog projekta na temu promocija korišćenja solarne energije“, rekao je on i naglasio da su u okolini grada podignute i dve elektrane na biomasu, a u planu je izgradnja vetroparka.

Zrenjanin je povodom projekta pametnog sakupljanja otpada posetila i ministarka za evropske poslove i klimatska pitanja Nemačke Ana Lirman, koja je izrazila podršku te države Srbiji i zemljama Zapadnog Balkana u sprovođenju „zelene agende“.

„Čistija životna sredina i bolje upravljanje otpadom u kontekstu klimatskih promena ključni su za sve zemlje regiona na njihovom putu ka EU, a naročito za njihove građane i građanke“, navela je ona.

Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović navela je da uvođenje pametnog sistema ide u prilog apsolutno svima, jer je reč o izuzetno efikasnoj metodi koja, prema studiji renomirane britanske kuće Eunomia, može da pomogne da se već u prve tri godine prikupi više od 90 odsto ambalažnog otpada.

„Naš cilj je da u Zrenjaninu za godinu dana sakupimo 30 odsto od plasiranih proizvoda obeleženih nalepnicom Recikliraj, što bi pokazalo da je ovakav model održiv i da se može primeniti i u drugim gradovima i opštinama“, izjavila je direktorka.

Dodaje se da će se pri ubacivanju svakog proizvoda u pametne uređaje, na ekranu pojaviti jedinstveni bar-kod, koji je neophodno uneti u Solagro aplikaciju.

Na svom ličnom nalogu građani će prikupljati bodove, koje zatim mogu zameniti za vaučere u uključenim maloprodajnim objektima.

Er Srbija od decembra leti direktno do Pekinga

Preuzmite android aplikaciju.