Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Znate li kome pripisujemo zasluge za pokretanje veslačkog života u Novom Sadu?

Veslački klub „Danubius“ broji decenije rada. Novosađani ga znaju kao veoma staro i priznato udruženje, a njegova istorija seže toliko daleko, da bi se trebalo započeti sa pričom ko je uopšte došao na ideju da Novom Sadu udahne veslački život.
Foto: Gradske info
Veslanje još u 19. veku

Veslački klub „Danubius“ u Novom Sadu ponikao je još davne 1885. godine. Samo trinaest godina pre osnivanja, 1872. godine nastala je Prva novosadska jačačka, vatrogasačka i veslačka zadruga. Za osnivanje ove zadruge zasluge je poneo niko drugi nego čuveni pesnik iz Kovilja, Laza Kostić. Laza je inicirao da se osnuje ova zadruga koja će trajati još kratko, ali za to vreme dovoljno da i posle raspada zadruge preteknu ideje kod Novosađana za ponovno pokretanje kako veslačkog života, tako i vatrogasnog, a kasnije i jahačkog.

Veslački klub  „Danubius“ nastao je 1885. godine kako stoji na njihovom sajtu, po ideji Viktora Menrata, čije ponovno oživljavanje novosadskog veslanja su podržali i drugi građani. Statut i pravilnik kluba je, kako stoji na stranici Veslačkog saveza Srbije, donesen 28. marta 1885. godine.

Foto: Vojvodina uživo

Prema podacima koji se mogu naći u Muzeju grada Novog Sada i Arhiva Grada Novog Sada čamac za posadu nabavio je upravo Laza Kostić.

Dalju istoriju nastavlja klub „Danubius“ koji traje i dan danas.

Veslački klub „Danubius“ broji skoro 140 godina postojanja

Veslački klub „Danubius„, danas jedan od simbola Novog Sada, broji preko vek postojanja. Iako nije se nalazio uvek na istoj adresi, danas je jedan od centralnih objekata Sunčanog keja. Prema istorijskim podacima klub je svoje prostorije prvo dobio 1913. godine, preko puta Petrovaradinske tvrđave, kod nekadašnjeg Brukšanca. Na današnju adresu su se preselili 1932. godine. Od tada, skoro 100 godina se nalazi na istom prostoru.

Istorija kluba, kako na zvaničnoj stranici kluba piše, predsednik veslačkog kluba bio je i Ignjat Pavlas.

Prvobitni članovi kluba bili su pripadnici visokog staleža, s obzirom da je oprema bila skupa, a u 20. veku se postepeno razvijala i širila mreža veslača, tako je nakon Drugog svetskog rata u VK „Danubius“ ovaj sport postao dostupan i za pripadnice ženskog pola.

Danas, ovaj poznati veslački klub i dalje radi aktivno kao i na samom svom startu, pružajući mogućnost najmlađim, ali i malo starijim Novosađanima da se razviju u ovom sportu.

U Novom Sadu istorija poznaje i udruženje sa veoma neobičnim nazivom – “Gnjavator” – pročitajte za šta je služilo i kako je radilo

Preuzmite android aplikaciju.