Opisom prirodnih karakteristika Bačke bavio se u drugoj polovini 19. veka Mita Petrović, profesor prirodnih nauka i matematike u Srpskoj učiteljskoj školi u Somboru i on je prvi opisao formiranje vodotokova na ovom području.
Na osnovu istraživanja profesora Petrovića, Jegrička predstavlja najdužu autohtonu reku Bačke koja nema klasičan izvor već predstavlja sistem povezanih bara, kroz koje voda otiče do ušća u reku Tisu, pa danas u skladu sa tim ona čini važan ekološki koridor povezan sa panevropskom ekološkom mrežom.
Jegrička u suštini predstavlja vodotok dugačak 64 kilometra koji se prostire na području četiri opštine: Bačka Palanka, Vrbas, Temerin i Žabalj.
U postupku valorizacije prirodnih vrednosti utvrđena je potreba proširenja granica područja na površine sa slatinskim pašnjakom, vodotok Male bare i šira područja ušća kanala koji se ulivaju u Jegričku, pa je revizijom povećana površina pod zaštitom za oko 48 hektara, odnosno ukupna površina iznosi 1.193,19 hektara.
Značaj faune ptica ovog područja verifikovan je još 1997. godine, kada deo Parka prirode ,,Jegrička“ zvanično postaje međunarodno značajno stanište ptica na površini od 5.400 hektara. Na Jegričkoj je do sada registrovano 198 vrsta ptica, a mnoge vrste značajne su u nacionalnim i međunarodnim razmerama, što dokazuje i njihovo prisustvo na raznim listama, uredbama i konvencijama.
Takođe, sam vodotok Jegričke obuhvaćen je 2005. godine u okviru međunarodno botanički značajnih područja u centralnoj i istočnoj Evropi. Usled promena vodnog režima omogućen je razvoj specifične vodene flore i vegetacije, a na osnovu istraživanja evidentirano je 148 vrsta biljaka.
Na području Parka prirode ,,Jegrička“ uspostavljen je režim zaštite II stepena na površini od oko 257 hektara, a režim zaštite III stepena na površini od oko 936 hektara, gde prema nameni najveći udeo imaju vodene površine oko 80%, a ostatak čine pašnjaci, livade, šume i ostalo. Oko Parka prirode uspostavljena je i zaštitna zona koja obuhvata površinu od 5.701,60 hektara u svim katastarskim opštinama.
Za upravljača ove zelene oaze predloženo je JVP ,,Vode Vojvodine“, a sednica Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine na kojoj će biti razmotren Predlog odluke o zaštiti Parka prirode ,,Jegrička“ biće održana 22. novembra 2022. godine.
Nekada strogo čuvano lovište Austrougarske monarhije, a danas ptičji Eldorado
Preuzmite android aplikaciju.