Почетна > Србија
Србија

Некада строго чувано ловиште Аустроугарске монархије, а данас птичји Елдорадо

Делатност заштите природне баштине у нашој земљи има дугу традицију, а једно од најстаријих заштићених подручја у свету о коме се још од средине 19. века испредају разне приче о царству птица налази се управо у Србији.
бара
Фото: WikimediaCommons/SDjurovic

У питању је Обедска бара, за коју први акт о заштити датира из 1874. године, само две године након проглашења првог Националног парка у свету – Јелоустон у САД. Иницијатива за стваљање овог подручја под заштиту потекла је од барона Молинарија, аустроугарског војног команданта. Обедска бара је тада била власништво Петроварадинске имовинске општине, која је право лова до краја Првог светског рата уступала аустријским престолонаследницима. Међутим, без обзира на организовање лова у Аустроугарској монархији, птице су биле строго заштићене између лова, па су увек успевале да врате своју бројност, првенствено зато што су њихова гнезда и хранилишта остала нетакнута.

Петроварадинска општина је 1919. године донела одлуку којом је ово подручје предато као ловиште у власништво престолонаследнику Александру Карађорђевићу, а остало је записано да су краљ Александар и краљица Марија, без обзира на лоше прилазне путеве и неугодан смештај, овде врло често боравили.

бара
Фото: PrSc/vojvodinasume.rs

Обедска бара представља пространи мочварно-шумски комплекс који се налази у јужном делу Срема, између реке Саве и насеља Купиново, Обреж и Грабовци, а због свог значаја за биљни и животињски свет заштићена je разним домаћим и међународним документима.

Ово заштићено подручје има статус специјалног резервата природе, а простире се на површини од 9.820 хектара. Обедска бара се од 1977. године налази на листи влажних подручја Рамсарске конвенције, а 1989. године је проглашена за међународно значајно станиште птица.

бара
Фото: PrSc/vojvodinasume.rs

Осим колонија птица мочварица од чапље, ибиса, црних и белих рода резерват је богат и столетним шумама храста, бреста и јасена, а посебно значајне врсте риба у резервату којима је пространо плавно подручје природно мрестилиште су штука, чиков, шаран и караш.

Обедска бара данас представља не само драгуљ Срема, већ и важно место на орнитолошкој мапи Европе и света, па је у складу са тим заокружена и богата понуда овог резервата у којем су царски одмор и уживање у природи загарантовани.

Pokrenut postupak zaštite SRP ,,Doline kod Padine“

 

Преузмите андроид апликацију.