Početna > Srbija
Srbija

Znamo za Međunarodni dan žena, ali da li znate kada se slavi Međunarodni dan muškaraca?

Širom sveta je poznato da se 8. marta obeležava dan žena, dan kada muškarci pokazuju svoju zahvalnost prema damama koje su deo njihovog života. Ovaj dan se obeležava upravo zbog borbe za jednakost polova, za pravo glasa, koja se i dan danas vodi. Ipak u današnje vreme, kada prisustvujemo jačanju feminističkog pokreta, ali ne i konkretnim promenama koje će dovesti do ravnopravnijeg odnosa među polovima, neki muškarci se osećaju nedovoljno cenjenim.
Foto: Unsplash/elevatebeer

Zbog toga, ali i „milion“ drugih razloga svake godine 19. novembra u svetu se obeležava Međunarodni dan muškaraca. Pre nego što nastavimo sa ovom temom, treba se ograditi od predrasuda i istaći da se ovaj dan ne proslavlja da se udari „kontra“ ženama i da se diskredituje njihov praznik, već da zaista slavi pozitivne vrednosti kojima muškarci doprinose ovom svetu, njihovim porodicama i zajednicama, ističući pozitivne uzore i ukazujući na blagostanje muškaraca.

Mnogi će pomešati ovaj praznik sa Danom očeva (Fathers day), kako ga nazivaju u zapadnoj Evropi i u SAD, ili Očevi, koji i pravoslavni vernici u Srbiji proslavljaju prve nedelje pred Božić. Međutim to je potpuno drugačiji praznik koji slavi očeve, kao što se Materice (druga nedelja pred Božić), obeležavaju u čast majkama i udatim ženama.

Međunarodni dan muškaraca je mnogo mlađi praznik. Iako su se ideje za ovaj praznik javljale i ranije, svečano je proglašen tek 19. novembra 1999. godine u Trinidadu i Tobagu.

Ciljevi proslave Međunarodnoga dana muškaraca uključuju fokusiranje na zdravlje muškaraca i dečaka, poboljšavanje rodnih odnosa, promovisanje rodne ravnopravnosti, te isticanje pozitivnih muških uzora.

Foto: Gradske info

Međunarodni dan muškaraca slavi se 19. novembra u preko 60 država uključujući:  Trinidad i Tobago, Jamajku, Australiju, Indiju, Kinu, Sjedinjene Američke Države, Singapur, Maltu, Ujedinjeno Kraljevstvo, Južnu Afriku, Mađarsku, Irsku, Ganu, Kanadu, Dansku, Austriju, Francusku, Zimbabve, Bocvanu, Pakistan, Grenadu, Antigvu i Barbudu, Sveti Kristofor i Nevis, Svetu Luciju, Norvešku, Grenadu, Italiju, Kajmanska ostrva i Bosnu i Hercegovinu.

Iako je u ime Uneska, direktorka Žena i kulture mira, Ingeborg Brajnes rekla „da je to izvrsna ideja koja će doprineti rodnoj ravnoteži“, Međunarodni dan muškaraca još uvek nije priznat od strane ove organizacije, za razliku od Međunarodnog dana žena.

Dok 8. mart, pre svega simbolizuje borbu žena za pravnu ravnopravnost, 19. novembra se skreće posebna pažnja na zdravlje muškaraca, koji dokazano ima kraći životni vek od suprotnog pola.
Foto: Gradske info

U Srbiji muškarci imaju oko pet godina kraće očekivano trajanje života od žena, a ta razlika iznosi prosek za gotovo sve zemlje sveta. Za ovakve brojke postoji više razloga, ali naučnici ističu da su među najvećim faktorima stres, piće i nezdrav način života.

Međunarodni dan muškaraca za cilj ima da podseti muškarce kako na njihovu individualnu vrednost tako i na njihovu važnost za zajednicu i brak i da ih podstakne da žive zdravijim životom.

Foto: PrtSc/Instagram/
milosvucevic_odbrana

Svake godine ovaj praznik ima drugačiju parolu, a za 2023. godinu ona glasi „Nulta stopa muških samoubistava“(Zero Male Suicide). Parola koja je u svrsi prevencije samoubistava među muškom populacijom.

Bez obzira šta se u budućnosti bude dešavalo sa Međunarodnim danom muškaraca, zaokružite datum 19. novembar na vašim kalendarima jer se tada obeležava dan vaših dragih očeva, braće, prijatelja, životnih partnera ili bilo kojih muškaraca koji su svojim prisustvom, namernim ili slučajnim, učinili vaš život lepšim, a verovatno i malo komplikovanijim.

Kako izgleda kada se u gradskom prevozu dele bombone? (VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.