Широм света је познато да се 8. марта обележава дан жена, дан када мушкарци показују своју захвалност према дамама које су део њиховог живота. Овај дан се обележава управо због борбе за једнакост полова, за право гласа, која се и дан данас води. Ипак у данашње време, када присуствујемо јачању феминистичког покрета, али не и конкретним променама које ће довести до равноправнијег односа међу половима, неки мушкарци се осећају недовољно цењеним.
Због тога, али и „милион“ других разлога сваке године 19. новембра у свету се обележава Међународни дан мушкараца. Пре него што наставимо са овом темом, треба се оградити од предрасуда и истаћи да се овај дан не прославља да се удари „контра“ женама и да се дискредитује њихов празник, већ да заиста слави позитивне вредности којима мушкарци доприносе овом свету, њиховим породицама и заједницама, истичући позитивне узоре и указујући на благостање мушкараца.
Многи ће помешати овај празник са Даном очева (Fathers day), како га називају у западној Европи и у САД, или Очеви, који и православни верници у Србији прослављају прве недеље пред Божић. Међутим то је потпуно другачији празник који слави очеве, као што се Материце (друга недеља пред Божић), обележавају у част мајкама и удатим женама.
Међународни дан мушкараца је много млађи празник. Иако су се идеје за овај празник јављале и раније, свечано је проглашен тек 19. новембра 1999. године у Тринидаду и Тобагу.
Циљеви прославе Међународнога дана мушкараца укључују фокусирање на здравље мушкараца и дечака, побољшавање родних односа, промовисање родне равноправности, те истицање позитивних мушких узора.
Међународни дан мушкараца слави се 19. новембра у преко 60 држава укључујући: Тринидад и Тобаго, Јамајку, Аустралију, Индију, Кину, Сједињене Америчке Државе, Сингапур, Малту, Уједињено Краљевство, Јужну Африку, Мађарску, Ирску, Гану, Канаду, Данску, Аустрију, Француску, Зимбабве, Боцвану, Пакистан, Гренаду, Антигву и Барбуду, Свети Кристофор и Невис, Свету Луцију, Норвешку, Гренаду, Италију, Кајманска острва и Босну и Херцеговину.
Иако је у име Унеска, директорка Жена и културе мира, Ингеборг Брајнес рекла „да је то изврсна идеја која ће допринети родној равнотежи“, Међународни дан мушкараца још увек није признат од стране ове организације, за разлику од Међународног дана жена.
Док 8. март, пре свега симболизује борбу жена за правну равноправност, 19. новембра се скреће посебна пажња на здравље мушкараца, који доказано има краћи животни век од супротног пола.
У Србији мушкарци имају око пет година краће очекивано трајање живота од жена, а та разлика износи просек за готово све земље света. За овакве бројке постоји више разлога, али научници истичу да су међу највећим факторима стрес, пиће и нездрав начин живота.
Међународни дан мушкараца за циљ има да подсети мушкарце како на њихову индивидуалну вредност тако и на њихову важност за заједницу и брак и да их подстакне да живе здравијим животом.
Сваке године овај празник има другачију паролу, а за 2023. годину она гласи „Нулта стопа мушких самоубистава“(Zero Male Suicide). Парола која је у сврси превенције самоубистава међу мушком популацијом.
Без обзира шта се у будућности буде дешавало са Међународним даном мушкараца, заокружите датум 19. новембар на вашим календарима јер се тада обележава дан ваших драгих очева, браће, пријатеља, животних партнера или било којих мушкараца који су својим присуством, намерним или случајним, учинили ваш живот лепшим, а вероватно и мало компликованијим.
Kako izgleda kada se u gradskom prevozu dele bombone? (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.