Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Znamenite žene Novog Sada

Drage naše Novosađanke, srećan vam Međunarodni dan žena, naveliko poznat kao 8. mart.
Foto: PrtSc/Facebook/Istorija Novog Sada/Sestre Ninković

Sve i da ste negde zaboravili vaš kalendar, kada osvane osmomartovsko jutro u Novom Sadu, prosto je nemoguće ne primetiti da u pitanju nije jedan od običnih, dosadnih, novosadskih dana.

Asocijacije na ovaj praznik su brojne i razlikuju se od čoveka do čoveka. Koja je vaša?

Da li je to Giga Moravac koji preznojan pod svojom šubarom krije zlato i odaje sliku pravog džentlmena, to što na svakom ćošku možete kupiti cvet za neku vama dragu damu, ili su to sve one znamenite žene koje su ostavile značajan trag u našoj istoriji?

Nažalost, samo nekolicini naših sugrađana bi asocijacija na današnji praznik u misli dovela neke značajne Novosađanke bez čijeg postojanja naša sadašnjica ne bi bila ovakva kakva jeste.

Češljajući kroz srpsku istoriju, a posebno kroz njen lokalni segment, susreli smo se sa mnogim ženskim imenima, za koja smo na kraju krajeva, oduvek i znali…

Hajde da bolje upoznamo znamenite žene Novog Sada:

Mileva Marić Ajnštajn bila je simbol ženske požrtvovanosti za svoju porodicu i primer osobe koja se pored svih potencijala odrekla svoga života i stavila uspeh svog muža kao svoj primarni cilj. Kako je njena veza sa Albertom Ajnštajnom jačala, sve više je oslabljivala vezu između Milene i fakulteta, te je ona u jednom momentu odlučila da se odrekne doktorata i zajedničkim snagama pronađu Albertu najbolji mogući posao kojim će izdržavati porodicu.

Marija Trandafil bila je najveća srpska dobrotvorka koja je iza sebe ostavila “Zavod za negu i izdržavanje sirote i siromašne srpske dece“. Danas se na mestu ovog velikog sirotišta nalazi Matica srpska, dragulj novosadske kulture, a trg na kome se nalazi nazvan je po njenom imenu. U toku svog života učinila je mnoga dobra dela, a jedno od njih je i totalna rekonstrukcija Nikolajevske crkve u kojoj je i sahranjena.
Foto: PrtSc/Facebook/Istorija Novog Sada

Milica Tomić bila je urednica i vlasnica najčitanijeg ženskog časopisa starog Novog Sada, časopisa “Žena“ kome je posvetila ceo život. Bila je prva kod nas koja je u štampu uključila i one “ženske“ teme o školovanju dece, istorijatu ženskog pokreta u Evropi, ženskim društvima i pitanjima itd… Pored svojih mnogobrojnih uspeha, bila je poznata i po tome što je ćerka velikog Svetozara Miletića.

Anka i Milica Ninković bile su prve žene koje su aktivno učestovale u političkom životu. One su, zapravo, bile članice socijalističkog pokreta Svetozara Markovića i kroz tu vrstu politike zalagale su se za emancipaciju žena. Zbog ovih činjenica i dalje se smatraju jednim od najvećih feministkinja koje su ikada hodale Novim Sadom.

Savka Subotić veoma se glasno borila za ženska prava. Bila je prva predsednica narodnog ženskog saveza i Kola srpskih sestara. Upravo je ona stajala iza osnivanja raznih ženskih zadruga koje su služile za obrazovanje siromašnih devojčica. U Evropi je bila poznata kao “Majka svoga roda“ jer je uspešno realizovala program ekonomskog osnaživanja seoskih žena.

Anica Savić-Rebac bila je jedna od najvećih intelektualki, ne samo u Novom Sadu, već i u čitavoj Srbiji. Ona je već u svojoj dvanaestoj godini prevodila Bajrona, pa nije bilo iznenađenje kada je, nakon završenih studija, tako lagano odbranila doktorsku disertaciju na Univerzitetu u Beogradu.
Foto: PrtSc/Facebook/Istorija Novog Sada

Jelena Kon je jedna od značajnih Novosađanki koja se kroz istoriju ističe zbog svoje velike brige o deci. Ona je uspela da skloni fokus sa različitih veroispovesti ondašnjih Novosađana i sve ih zajedno okupi oko ideje pomaganja deci. Pored mnogih velikih dela koja je učinila za života, za njen najveći podvig smatra se izgradnja “Doma kore hleba“.

Zašto je Mileva Marić Ajnštajn posebna?

 

 

Preuzmite android aplikaciju.