Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Знамените жене Новог Сада

Драге наше Новосађанке, срећан вам Међународни дан жена, навелико познат као 8. март.
Фото: PrtSc/Facebook/Историја Новог Сада/Сестре Нинковић

Све и да сте негде заборавили ваш календар, када осване осмомартовско јутро у Новом Саду, просто је немогуће не приметити да у питању није један од обичних, досадних, новосадских дана.

Асоцијације на овај празник су бројне и разликују се од човека до човека. Која је ваша?

Да ли је то Гига Моравац који презнојан под својом шубаром крије злато и одаје слику правог џентлмена, то што на сваком ћошку можете купити цвет за неку вама драгу даму, или су то све оне знамените жене које су оставиле значајан траг у нашој историји?

Нажалост, само неколицини наших суграђана би асоцијација на данашњи празник у мисли довела неке значајне Новосађанке без чијег постојања наша садашњица не би била оваква каква јесте.

Чешљајући кроз српску историју, а посебно кроз њен локални сегмент, сусрели смо се са многим женским именима, за која смо на крају крајевa, одувек и знали…

Хајде да боље упознамо знамените жене Новог Сада:

Милева Марић Ајнштајн била је симбол женске пожртвованости за своју породицу и пример особе која се поред свих потенцијала одрекла свога живота и ставила успех свог мужа као свој примарни циљ. Како је њена веза са Албертом Ајнштајном јачала, све више је ослабљивала везу између Милене и факултета, те је она у једном моменту одлучила да се одрекне доктората и заједничким снагама пронађу Алберту најбољи могући посао којим ће издржавати породицу.

Марија Трандафил била је највећа српска добротворка која је иза себе оставила “Завод за негу и издржавање сироте и сиромашне српске деце“. Данас се на месту овог великог сиротишта налази Матица српска, драгуљ новосадске културе, а трг на коме се налази назван је по њеном имену. У току свог живота учинила је многа добра дела, а једно од њих је и тотална реконструкција Николајевске цркве у којој је и сахрањена.
Фото: PrtSc/Facebook/Историја Новог Сада

Милица Томић била је уредница и власница најчитанијег женског часописа старог Новог Сада, часописа “Жена“ коме је посветила цео живот. Била је прва код нас која је у штампу укључила и оне “женске“ теме о школовању деце, историјату женског покрета у Европи, женским друштвима и питањима итд… Поред својих многобројних успеха, била је позната и по томе што је ћерка великог Светозара Милетића.

Анка и Милица Нинковић биле су прве жене које су активно учестовале у политичком животу. Оне су, заправо, биле чланице социјалистичког покрета Светозара Марковића и кроз ту врсту политике залагале су се за еманципацију жена. Због ових чињеница и даље се сматрају једним од највећих феминисткиња које су икада ходале Новим Садом.

Савка Суботић веома се гласно борила за женска права. Била је прва председница народног женског савеза и Кола српских сестара. Управо је она стајала иза оснивања разних женских задруга које су служиле за образовање сиромашних девојчица. У Европи је била позната као “Мајка свога рода“ јер је успешно реализовала програм економског оснаживања сеоских жена.

Аница Савић-Ребац била је једна од највећих интелектуалки, не само у Новом Саду, већ и у читавој Србији. Она је већ у својој дванаестој години преводила Бајрона, па није било изненађење када је, након завршених студија, тако лагано одбранила докторску дисертацију на Универзитету у Београду.
Фото: PrtSc/Facebook/Историја Новог Сада

Јелена Кон је једна од значајних Новосађанки која се кроз историју истиче због своје велике бриге о деци. Она је успела да склони фокус са различитих вероисповести ондашњих Новосађана и све их заједно окупи око идеје помагања деци. Поред многих великих дела која је учинила за живота, за њен највећи подвиг сматра се изградња “Дома коре хлеба“.

Zašto je Mileva Marić Ajnštajn posebna?

 

 

Преузмите андроид апликацију.