Svi volimo da pojedemo poslasticu s vremena na vreme. Bez obzira da li više volite čokoladicu ili neke zrele jagode, šećer je nešto što se nalazi u većini namirnica.
Zbog toga ga je prilično teško izbeći i iako nema ništa loše u tome u umerenosti, stručnjaci upozoravaju da preveliki unos šećera može negativno uticati na vaše zdravlje.
Problemi sa šećerom nastaju samo kada previše konzumirate slatke stvari. Ne bi trebalo da imamo više od 30 grama šećera dnevno, što je oko sedam kockica.
Nepotrebni šećeri su oni koje dodajemo u hranu i piće, a prirodno se nalaze i u proizvodima kao što su med i sirup. Konzerva kole može imati čak devet kockica šećera što je više od preporučene dnevne granice za odrasle.
Postoje znaci upozorenja da vam šećer može štetiti.
Povećan apetit
Ako vam se apetit povećao i nikada se ne osećate potpuno siti, to može biti znak da morate da smanjite unos šećera. Dok slatka užina s vremena na vreme ne škodi, ako konzumirate previše šećera, veća je verovatnoća da ćete iskusiti povećan nivo gladi i želje. To je zato što telo brzo vari i apsorbuje šećer, što dovodi do porasta nivoa šećera u krvi i ostavljajući nas da želimo još. Šećer takođe aktivira proizvodnju hormona gladi i čini suprotno od hormona koji potiskuju glad, ostavljajući verovatnije da ćete posegnuti za nečim slatkim.
Promena nivoa energije
Još jedan uobičajeni znak da konzumirate previše šećera je ako otkrijete da imate manje energije nego inače. Uprkos tome što spavate 7-8 sati noću, vaš nivo energije će i dalje pasti ako ne obraćate dovoljno pažnje na ishranu i konzumirate previše šećera. Dobro je dokumentovano da šećer izaziva umor, kao i pad nivoa energije. Pošto nas šećer čini umornim, može smanjiti našu motivaciju za obavljanje svakodnevnih zadataka i ostaviti nas demotivisanim i neispunjenim.
Problemi sa zubima
Dobro je poznata činjenica da prekomerna konzumacija šećera može izazvati karijes, promenu boje i loš zadah. „Ako imate nešto od gore navedenog, onda bi to mogao biti znak da konzumirate previše šećera. Zubi pretvaraju šećer u kiselinu, koja erodira zubnu gleđ i može dovesti do karijesa, pa čak i lošeg zadaha. U nekim slučajevima, prekomerna konzumacija šećera može čak izazvati bolest desni i nelagodnost povezanu sa tim.
Problemi sa crevima
Previše šećera može imati negativan uticaj na zdravlje creva. Možda ćete osetiti neke neprijatne simptome povezane sa lošim zdravljem creva, kao što su grčevi ili bol u stomaku, što sve može delovati kao indikacija da je vaš unos šećera na granici prekomerne strane. Šećer često može da iritira creva i na kraju uništi dobre bakterije koje se obično nalaze u stomaku. Prerađena hrana je često krivac, jer ljudi mogu zanemariti ili čak zanemariti sadržaj šećera u hrani koju konzumiraju.
Preuzmite android aplikaciju.