Početna > Srbija
Srbija

Životna priča srpske novinarke Mir Jam

Koliko je doprinela novinarstvu, novinarka i književnica Milica Jakovljević, poznatija kao Mir Jam, govori činjenica da je uvrštena u monografiji o dva veka srpskog novinarstva (1791-1991), među sto najznačajnijih novinara.
mir jam
Foto: Wikimedia.Commons/Pavlica

Rođena je 22. aprila 1887. godine u Jagodini, dok je detinjstvo i mladost pretežno provela u Kragujevcu. Odrasla je u velikoj porodici, sa samohranim ocem, Jašom Jakovljevićem, državnim činovnikom.

U Kragujevcu je završila i učiteljsku školu. Dok je nakon toga počela da radi kao učiteljica u selu Krvi Vir. Nakon Velikog rata put je vodi u Beograd, gde je i započela svoju novinarsku karijeru.

Iako je danas pamtimo po pisanju romana, čuvena Mir Jam bila je i istaknuta novinarka koja je ozbiljno i dokumentovano pisala o ženama i za žene. Njen najveći doprinos u novinarstvu jesu njena dela posvećena svim ženama i njihovim pravima. Mir Jam se tokom svog života najviše borila za afirmaciju prava žena.

Milica Jakovljević zvanično započinje novinarsku karijeru 1. juna 1921. godine.

Prvobitno je radila pet godina u “Novostima”, dok kasnije, narednih 15 godina, radi u “Nedeljnim ilustracijama”.

Nakon Drugog svetskog rata nakratko objavljuje tekstove u “Glasu”.

Veoma se dobro istakla u Novostima, gde je nakon kratkog vremena stekla pravo da potpisuje svoje tekstove. Najčešće je pisala putopise, uređivala rubriku “Ženski svet” gde je obrađivala aktuelne teme. O modi, muzici, muško-ženskim odnosima i pozorištima.

Njen stil je bio originalan, a ujedno jednostavan, razumljiv i elegantan. Pisala je tako da svako razume napisano.

Najveći deo karijere provela u listu “Nedeljne ilustracije” gde je uređivala rubrike. Tako istaknuta i jedinstvena, smatra se da je bila “srce redakcije”.

Njen rad se izuzetno cenio jer se dotakla ozbiljnih tema poput: “Razlike u seksualnoj psihologiji žena i muškaraca”, “Treba li žena da radi van kuće” i mnoge druge. Takođe, pored klasičnih tekstova, objavljivala je i romane u nastavcima.

Kada je u pitanju privatan život Mir Jam, o njemu se malo zna. Poznato je da se nikada nije udavala. Dok u svojoj autobiografiji otkriva tek poneki detalj iz svog ljubavnog života.

Kada je nakon rata odbila da radi za tadašnje kolaboracionističke listove, ostaje bez novca i ostatak života provodi u siromaštvu.

Mir Jam umire 1952. godine, sama i zaboraljena.

Iza sebe je ostavila mnogobrojna dela, dok su najpoznatija: “Ranjeni orao”, “Samac u braku”, “Greh njene majke”, “To je bilo jedne noći na Jadranu”, “Nepobedivo srce”, “Otmica muškarca”, “U slovenačkim gorama”, “Mala supruga”, “Dama u plavom”, “Devojka sa zelenim očima”, “Časna reč muškarca”, “Sve one vole ljubav”, “Tamo daleko”, “Emancipovana porodica”. Neka od ovih dela su i ekranizovana, te ih danas rado gledamo preko malih ekrana.

Ivo Vojnović: Srpski dubrovački plemić i pisac

 

Preuzmite android aplikaciju.