Početna > Srbija
Srbija

Živeti od ovčarstva u Srbiji je – moguće

Četiri generacije porodice Pavlović živi i radi na imanju u selu Badnjevac kod Kragujevca. Pre šest godina krenuli su sa ozbiljnijom proizvodnjom i preusmerili su se na ovčarstvo.
Foto: RTV

Danas Pavlovići imaju četrdeset ovaca i obrađuju skoro dvadeset hektara zemlje gde četvrtina proizvodnje odlazi na ishranu životinja.

„Trenutno su ogromne cene i đubriva i nafte i svega ostalog ali je i dobra cena jagnjadi pa smo opet tu negde na nekoj sredini. Cena je sada oko 360 dinara po kilogramu. Za sada ćemo ostati na ovih 40 ovaca a cilj nam je da imamo što bolji prirast i da koeficijent jagnjadi bude što veći. Trenutno je oko 1,60 do 1,70 ali uzećemo i neku bolju genetiku da to bude još više“, kaže za RTV Saša Pavlović.

Sašin otac Milutin je i dalje nosilac gazdinstva i, kako sam kaže, oduvek su držali ovce, a pored njih nekada su imali i krave.

Međutim zbog ogromnog posla i male dobiti poslednjih godina opredelili su se za ovčarstvo.

„Prošle i pretprošle godine smo prodavali po 200 dinara po kilu jaganjce tako da je zarada bila nikakva. Prvi put je sada preko 300 dinara cena u prodaji ove godine, prvi put od kada se bavim ovčarstvom. Drago mi je što je sin ostao na selu, mada sam ja nagovarao decu da idu jer znam ja šta sam ovde doživeo i kako je na selu i kako se radi od ujutru do kasno uveče, ali sin nije hteo ni da čuje o tome i on se opredelio da ostane ovde“, ističe Milutin.

Najstariji član porodice Pavlović je osamdeset sedmogodišnji Milan. Poljoprivredna proizvodnja na imanju ove porodice poslednjih 150 godina nije stala.

Deda Milan je ponosan i na to što su nove generacije nastavile sa porodičnom tradicijom i ostale na selu i pored svih izazova koje je donelo savremeno doba.

„Kada sam ja bio mlad selo je vrvelo od života, od dece od pesama, sve je bilo lepo i veselo. Drago mi je što se domaćinstvo nastavlja. Ja i danas radim, pomažem i sinu i unuku koliko mogu, ali sam njima predao imanje i proizvodnju da vode evo sad već ima petnaest godina. Ne bih ništa menjao ali bih voleo da bude bolje vreme, da nam neko pomogne u poljoprivredi jer i sada po selu u polju ima koliko hoćete neobrađene zemlje“, sa setom upozorava Milan Pavlović.

Saša objašnjava da koriste državne subvencije jer je celo stado umatičeno.

„Ono na šta država treba da obrati pažnju je to da pruži recimo regresirano gorivo, da po hektaru budu veći podsticaji i da se ljudima koji se bave stočarstvom obezbede parcele u zakup. Jednostavno, svako radi ono što voli, ja sam tu na selu evo već 40 godina i to znam najbolje da radim“, zaključuje Saša.

Uz savremenu proizvodnju ali i veliko zalaganje i rad može se opstati na srpskom selu, a porodica Pavlović je pravi primer domaćinstva kako se i sa smenom generacija ostaje uspešan u poljoprivredi.

Đaci gimnazije iz Sente među najboljim programerima

 

Preuzmite android aplikaciju.