Botaničkoj bašti Jevremovac u Beogradu održan je „Forum 02. Zelena energetika – za održiviju budućnost“, posvećen korišćenju energije sunca, vetra i vode, koji imaju sve značajniju ulogu u proizvodnji struje. Stručnjaci iz oblasti energetike još jednom su istakli važnost prelaska na obnovljive izvore energije.
Pred energetskim sektorom u Srbiji su dva velika izazova: sačuvati energetsku stabilnost i povećati proizvodnju iz obnovljivih izvora energije.
„Ministarstvo rudarstva i energetike je zajedno sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj pokrenulo projekat uvođenja obnovljivih izvora energije u deset toplana u Srbiji. Projekat je vredan 40,5 miliona evra, uspeli smo da obezbedimo sredstva, potpisali smo ugovore. Tako će na primer toplana u Bogatiću koristiti geotermal umesto uglja, u Kruševcu ćemo smanjiti kapacitete proizvodnje toplotne energije iz uglja, a koristićemo toplotnu pumpu i otpadnu vodu iz prečišćivača“ smatra Milan Macura. v.d. direktora Uprave za finansiranje u podsticanje energetske efikasnosti Ministarstva rudarstva i energetike.
Doprinos daje kompanija NIS. Od 2009. godine u projekte koji su u velikoj meri promenili ekološku sliku Srbije uloženo je više od 900 miliona evra.
„Ja sam siguran da smo započeli dugačak i veoma uspešan put po zelenoj agendi i energetskoj tranziciji. Do 2030. godine, hoćemo da 50 posto potrošnje bude iz obnovljivih izvora energije. Nis je spreman da potroši 144,5 miliona dinara na postavljanje panela na administrativnim zgradama“ kaže Ivan Dmitriev, direktor Funkcije za HSE kompanije NIS.
Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora.
Preuzmite android aplikaciju.