Ботаничкој башти Јевремовац у Београду одржан је „Форум 02. Зелена енергетика – за одрживију будућност“, посвећен коришћењу енергије сунца, ветра и воде, који имају све значајнију улогу у производњи струје. Стручњаци из области енергетике још једном су истакли важност преласка на обновљиве изворе енергије.
Пред енергетским сектором у Србији су два велика изазова: сачувати енергетску стабилност и повећати производњу из обновљивих извора енергије.
„Министарство рударства и енергетике је заједно са Европском банком за обнову и развој покренуло пројекат увођења обновљивих извора енергије у десет топлана у Србији. Пројекат је вредан 40,5 милиона евра, успели смо да обезбедимо средства, потписали смо уговоре. Тако ће на пример топлана у Богатићу користити геотермал уместо угља, у Крушевцу ћемо смањити капацитете производње топлотне енергије из угља, а користићемо топлотну пумпу и отпадну воду из пречишћивача“ сматра Милан Мацура. в.д. директора Управе за финансирање у подстицање енергетске ефикасности Министарства рударства и енергетике.
Допринос даје компанија НИС. Од 2009. године у пројекте који су у великој мери променили еколошку слику Србије уложено је више од 900 милиона евра.
„Ја сам сигуран да смо започели дугачак и веома успешан пут по зеленој агенди и енергетској транзицији. До 2030. године, хоћемо да 50 посто потрошње буде из обновљивих извора енергије. Нис је спреман да потроши 144,5 милиона динара на постављање панела на административним зградама“ каже Иван Дмитриев, директор Функције за ХСЕ компаније НИС.
Влада Србије усвојила је Интегрисани план за енергетику и климу, који предвиђа да се до 2030. године добија 45 одсто електричне енергије из обновљивих извора.
Преузмите андроид апликацију.