Медитеранска дијета је заправо начин исхране заснован на традиционалним кухињама Грчке, Италије и других земаља Медитерана, а први пут се појавила 60-их година.
Ова дијета стога није нова врста исхране, а посебна је по томе што укључује пуно поврћа, воћа, семенки, зачина и велике количине маслиновог уља.
Осим што је богата разним укусима, медитеранска дијета је уравнотежена исхрана која је добра за здравље срца и многе друге ствари.
Коју храну јести на медитеранској исхрани?
Иако се медитеранска исхрана примењује другачије у свакој земљи, нека правила су иста за све. Медитеранска исхрана укључује пуно поврћа, свежег или смрзнутог, које је богато многим витаминима и минералима. Једнако, махунарке и семе играју важну улогу. Уместо сунцокретовог уља или путера користи се маслиново, док се месо настоји редуковати и заменити рибом. Поред тога, покушавају да смање млечне производе, а потпуно елиминишу слаткише и шећер.
Дакле, медитеранска дијета укључује:
- Много поврћа и воћа
- здраве масти из семенки, орашастих плодова и маслиновог уља
- вода и природни сокови или чај
- зачини и зачинско биље
- риба и морски плодови
- кромпир, тестенина и пиринач
- јаја
- повремена конзумација црног вина
С друге стране, медитеранска исхрана не укључује:
- конзумирање превише белог хлеба
- храну са додатком шећера и слаткиша или пецива
- храну која садржи бело брашно
- сухомеснате производе или прерађевине
- млечни производи се могу конзумирати умерено
- црвено месо може конзумирати само повремено
- грицкалице попут чипса и брзе хране
Зашто је медитеранска дијета добра?
Ова дијета може имати користи од здравих масти које потичу из маслиновог уља, семенки, орашастих плодова, али и рибе.
Такође, медитеранска исхрана има следеће предности:
Добра је за срце
Доказано је да медитеранска дијета смањује ризик од срчаног или можданог удара, али и снижава крвни притисак. 2. Регулише ниво шећера у крви Због чињенице да медитеранска исхрана не једе превише шећера и укључује храну богату хранљивим материјама, ниво шећера у крви је у границама нормале, а смањен је и ризик од развоја дијабетеса типа
Смањење гојазност
Посебно ако се ова дијета комбинује уз физичку активност.
Побољшава памћење
Медитеранска дијета може побољшати памћење, бољу концентрацију и смањити ризик од деменције или Алцхајмерове болести.
Како почети са медитеранском исхраном?
Као и код било које дијете, важно је постепено уводити ове намирнице и постепено избацивати слаткише, месо и млечне производе из исхране. Уместо сунцокретовог или било ког другог уља потребно је што више користити квалитетно екстра девичанско маслиново уље. Медитеранска дијета треба да буде исхрана која ће имати много користи за организам, али и исхрана која ће трајати вечно.
Закључак
Медитеранска дијета је исхрана заснована на воћу, поврћу, риби и маслиновом уљу, али и другим намирницама у умереним количинама. Ова дијета је добра јер заговара избегавање слатке и прерађене хране, а подједнако конзумира храну богату хранљивим материјама. Осим тога, има многе здравствене предности, а најбоље је комбиновати медитеранску исхрану са вежбањем и смањеним порцијама хране.
Преузмите андроид апликацију.