Indeks telesne mase (BMI) samo je jedan deo procene našeg zdravlja.
Doktori kažu da BMI možda nije precizan pokazatelj ukupnog zdravlja i da treba uzeti u obzir i faktore životnih navika, druge simptome bolesti i mentalno zdravlje. Sve veći broj pacijenata i lekara prihvata ideju da veći broj na skali vage ne znači automatski loše zdravlje. Međutim, ako indeks telesne mase (BMI) i drugi pokazatelji u vezi sa težinom ne definišu zdravlje, šta ga onda definiše? Šta lekari traže na opštem pregledu kada neko nije eksplicitno zainteresovan za gubitak težine?
Zašto BMIne govori sve što bi trebalo
BMI se izračunava tako što se težina osobe podeli kvadratom njene visine. Poslednjih godina, stručnjaci su kritikovali BMI zbog toga što ne uzima u obzir nekoliko faktora koji utiču na zdravlje.
– Iako znamo da je količina telesne masti povezana sa rizikom od bolesti koje se dovode u vezu sa gojaznošću kao što su dijabetes, hipertenzija, bolest masne jetre, bolesti srca i druge, težina i BMI nisu savršeni odraz nivoa telesne masnoće. Na masu telesne masti mogu uticati starost, pol, rasa, status zapremine i mišićavost – kaže dr Ričard Gitomer, pomoćnik medicinskog direktora za primarnu zaštitu.
Matematička formula za BMI ne uzima u obzir sastav tela. Najčešće se koristi jer je jeftin i pristupačan, što ga čini metrikom koju mnogi lekari koriste. Međutim, sveobuhvatniji pristup nudi tačniji prikaz zdravlja pojedinca, kaže dr Gitomer.
Specifičniji kriterijumi daju precizniju sliku
Dr Tais Aliabadi, osnivač programa za kontrolu težine Trimly, kaže da pregleda metaboličko zdravlje pacijenta, mentalno zdravlje, faktore rizika i porodičnu istoriju umesto da jednostavno procenjuje njihov BMI i težinu.
– Povišeni krvni pritisak, nivoi holesterola i nivoi šećera u krvi mogu ukazivati na osnovne zdravstvene probleme, čak i kod pacijenata sa normalnim BMI. Ovaj pristup pruža nijansiranije razumevanje kako telo obrađuje energiju i reaguje na različite faktore u ishrani i načinu života. Naravno, individualne dijetetske navike i fizička spremnost pacijenta pomažu mi da identifikujem oblasti za poboljšanje bez obzira na BMI– kaže ona.
„Normalne” granice koje lekari traže kod odraslih
Krvni pritisak
Normalan krvni pritisak je niži od 120/80 mm Hg.
Holesterol
Zdravi nivoi holesterola uključuju: 3
ukupni holesterol: manje od 170mg/dL
trigliceridi: manje od 150 mg/dL
HDL: 40 mg/dL ili više kod muškaraca, 50 mg/dL ili više kod žena
LDL: manje od 100 mg/dL
Non-HDL: manje od 130 mg/dL
Šećer u krvi
Normalni opseg glukoze u krvi natašte (glukoza u krvi kada niste jeli) između je 3.9 i 5.6 mmol/L.
Dr Gitomer kaže da zdrave granice za krvni pritisak i šećer u krvi nisu isti za sve.
– Na primer, za starije odrasle osobe možemo ciljati na višu vrednost šećera u krvi kako bismo smanjili rizik od niskog šećera u krvi. Na ciljeve krvnog pritiska utiče prisustvo dijabetesa, kardiovaskularnih i bubrežnih bolesti, dok na holesterol utiču kardiovaskularni rizik i istorija moždanog ili srčanog udara – kaže on.
Dr Gitomer takođe uzima u obzir faktore starosti, pola i načina života.
– Faktori životnih navika, uključujući nivoe fizičke aktivnosti, prehrambene navike ili ograničenja, kvalitet sna i upravljanje stresom, dodatno utiču na biološke faktore. Redovna fizička aktivnost i uravnotežena ishrana, na primer, mogu da umanje rizik od hroničnih bolesti, poboljšaju mentalno zdravlje i poboljšaju kvalitet života, bez obzira na težinu ili BMI– objašnjava dr Gitomer.
Osobe sa hroničnim bolestima, posebno, ne bi trebalo da pridaju preveliki značaj BMI, dodao je dr Gitomer.
– Pacijenti sa inflamatornom bolešću creva, na primer, mogu doživeti fluktuacije u težini zbog svoje bolesti ili lekova koji se koriste za lečenje. Uprkos tome što su na osnovu standardnih mera BMI klasifikovani kao „osobe sa prekomernom težinom”, mnogi od ovih pacijenata održavaju dobro zdravlje kroz efikasno upravljanje bolešću, naglašavajući ograničenja upotrebe težine kao jedinog zdravstvenog indikatora – rekao je dr Gitomer.
BMI i težina mogu biti pristupačni pokazatelji zdravlja, ali ih ne treba smatrati sveobuhvatnim. Ako vaš lekar traži markere bolesti kao što su dijabetes, visok krvni pritisak ili metabolički sindrom, posebno kada je uparen sa iskrenom analizom vašeg načina života i ishrane, dobićete potpuniju sliku o svom zdravlju.
Preuzmite android aplikaciju.