Predsednik Aleksandar Vučić je jednim gostovanjem u jutarnjem programu za RTS istakao da svi žele da dođu u Novi Sad, a razlog tome jeste rad novosadskih profesora sa FTN-a.
„Zahvaljujući genijalnom radu naših profesora u Novom Sadu, na tehničkom fakultetu, svi hoće u Novi Sad. A više nema ni u Novom Sadu ljudi koje možemo da ponudimo tim fabrikama, od Continentala do rada u razvnojnim i istraživačkim centrima. Beograd prati Novi Sad po tome, a ne obrnuto, iako se mnogi ne bi usaglasali sa tim“, rekao je Vučić.
Danas je Fakultetu tehničkih nauka akreditovano ukupno 85 studijskih programa svih nivoa. Oni pokrivaju tehničko-tehnološko polje, prirodno-matematičko polje, umetničko polje i medicinsko polje kroz interdisciplinarne studije.
Ono što je bitno napomenuti jeste da su svi studijski programi osnovnih, master i doktorskih akademskih studija akreditovani za izvođenje nastave na engleskom jeziku.
Prvi je na ovim prostorima, 2004. godine, pre potpisivanja Bolonjske deklaracije, počeo sa izdavanjem dodatka diplomi koji je nakon toga usvojen kao model za izdavanje na Univerzitetu u Novom Sadu, a na preporuku Ministarstva prosvete i sporta Republike Srbije i na ostalim Univerzitetima u zemlji.
Od 2006. godine i master diploma se izdaje na srpskom i engleskom jeziku što je u velikoj meri olakšalo prohodnost i zapošljavanje naših studenata u Evropi i svetu.
Fakultet tehničkih nauka je u 2007. godini akreditovan za obavljanje naučne delatnosti, reakreditovan 2010. godine. Maja 2008. godine je među prvima u Srbiji akreditovan i kao visokoškolska ustanova za obavljanje nastavne delatnosti.
Visoka spremnost naših inženjera za rešavanje konkretnih poslovnih problema zapravo proizilazi iz stalnih inovacija u nastavnom procesu.
Fakultet je prvi u bivšoj Jugoslaviji, 2000. godine sertifikovao sistem kvaliteta prema međunarodnom standardu ISO 9001:2000 kod Saveznog zavoda za standardizaciju i kod Međunarodne sertifikacione organizacije RWTÜV iz Esena.
Kao prvi od visokoškolskih ustanova u zemlji, Fakultet danas poseduje Sistem menadžmenta, koji obuhvata tri sistema – Sistem menadžmenta kvalitetom (ISO 9001), Sistem menadžmenta životnom sredinom (ISO 14001) i Sistem menadžmenta bezbednošću i zdravljem na radu (ISO 45001), sertifikovan kod Međunarodne sertifikacione organizacije TÜV NORD CERT.
Fakultet tehničkih nauka, tokom svog postojanja, obrazovao je više od 20.000 takvih inženjera.
Izgradnjom Naučno-tehnološkog parka Univerziteta u Novom Sadu, gde je Fakultet korisnik preko 9.000 m2, koji je rezultat najvećeg ulaganja u nauku i visoko obrazovanje u Srbiji u poslednjih 30 godina, proširili su kapacitete i stvorili idealne uslove da se pod jednim krovom susretnu: nastava, nauka i privreda bez kojih je moderno obrazovanje XXI veka nezamislivo.
U amfiteatrima, modernim laboratorijama i učionicama obrazuje se preko 3.000 budućih inženjera iz IT sektora.
U isto vreme, u objektu će se uskoro otvarati: razvojni centri kompanija i startap preduzeća u kojima će ideje profesora, asistenata i studenata moći i da se realizuju.
Napomenuvši Fakultet tehničkih nauka kao i njegov doprinos samom dolasku u Novi Sad, Aleksandar Vučić je u razgovoru dodao i da ne postoji problem sa zapošljavanjem u fabrikama od Novog Sada do Beograda, ali da sa jugom Srbije to baš i nije slučaj.
Istakao je, takođe, koliko je važno dualno obrazovanje u srednjoj školi i da čak 67 odsto đaka koji završe upravo ovakvu srednju školu odmah dobijaju posao.
Uz to oni dobijaju za 9.000 veću početnu platu u poređenju sa onima koji završe neku drugu školu i potom započnu sa radom.
U novosadskoj Radnoj zoni Kać otvorena jedna od najvećih fabrika „Kontinentala“ u svetu (FOTO)
Preuzmite android aplikaciju.