Председник Александар Вучић је једним гостовањем у јутарњем програму за РТС истакао да сви желе да дођу у Нови Сад, а разлог томе јесте рад новосадских професора са ФТН-а.
„Захваљујући генијалном раду наших професора у Новом Саду, на техничком факултету, сви хоће у Нови Сад. А више нема ни у Новом Саду људи које можемо да понудимо тим фабрикама, од Continentala до рада у развнојним и истраживачким центрима. Београд прати Нови Сад по томе, а не обрнуто, иако се многи не би усагласали са тим“, рекао је Вучић.
Данас је Факултету техничких наука акредитовано укупно 85 студијских програма свих нивоа. Они покривају техничко-технолошко поље, природно-математичко поље, уметничко поље и медицинско поље кроз интердисциплинарне студије.
Оно што је битно напоменути јесте да су сви студијски програми основних, мастер и докторских академских студија акредитовани за извођење наставе на енглеском језику.
Први је на овим просторима, 2004. године, пре потписивања Болоњске декларације, почео са издавањем додатка дипломи који је након тога усвојен као модел за издавање на Универзитету у Новом Саду, а на препоруку Министарства просвете и спорта Републике Србије и на осталим Универзитетима у земљи.
Од 2006. године и мастер диплома се издаје на српском и енглеском језику што је у великој мери олакшало проходност и запошљавање наших студената у Европи и свету.
Факултет техничких наука је у 2007. години акредитован за обављање научне делатности, реакредитован 2010. године. Маја 2008. године је међу првима у Србији акредитован и као високошколска установа за обављање наставне делатности.
Висока спремност наших инжењера за решавање конкретних пословних проблема заправо произилази из сталних иновација у наставном процесу.
Факултет је први у бившој Југославији, 2000. године сертификовао систем квалитета према међународном стандарду ISO 9001:2000 код Савезног завода за стандардизацију и код Међународне сертификационе организације RWTÜV из Есена.
Као први од високошколских установа у земљи, Факултет данас поседује Систем менаџмента, који обухвата три система – Систем менаџмента квалитетом (ISO 9001), Систем менаџмента животном средином (ISO 14001) и Систем менаџмента безбедношћу и здрављем на раду (ISO 45001), сертификован код Међународне сертификационе организације TÜV NORD CERT.
Факултет техничких наука, током свог постојања, образовао је више од 20.000 таквих инжењера.
Изградњом Научно-технолошког парка Универзитета у Новом Саду, где је Факултет корисник преко 9.000 m2, који је резултат највећег улагања у науку и високо образовање у Србији у последњих 30 година, проширили су капацитете и створили идеалне услове да се под једним кровом сусретну: настава, наука и привреда без којих је модерно образовање XXI века незамисливо.
У амфитеатрима, модерним лабораторијама и учионицама образује се преко 3.000 будућих инжењера из ИТ сектора.
У исто време, у објекту ће се ускоро отварати: развојни центри компанија и стартап предузећа у којима ће идеје професора, асистената и студената моћи и да се реализују.
Напоменувши Факултет техничких наука као и његов допринос самом доласку у Нови Сад, Александар Вучић је у разговору додао и да не постоји проблем са запошљавањем у фабрикама од Новог Сада до Београда, али да са југом Србије то баш и није случај.
Истакао је, такође, колико је важно дуално образовање у средњој школи и да чак 67 одсто ђака који заврше управо овакву средњу школу одмах добијају посао.
Уз то они добијају за 9.000 већу почетну плату у поређењу са онима који заврше неку другу школу и потом започну са радом.
U novosadskoj Radnoj zoni Kać otvorena jedna od najvećih fabrika „Kontinentala“ u svetu (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.