Letnja škola crkvenog pojanja “Korneliju u spomen” ove godine obeležava 30 godina trajanja, a tokom ove sedmice “Društvo za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca” priredilo je bogat program za više od 30 polaznika koji su pristigli iz Novog Sada, Beograda, Rume, Smedereva, Kragujevca, Beča, Sremske Mitrovice i dr. Kao i prethodnih godina koncepcija rada ostala je ista.
Organizovane su tri radionice koje predvode priznati dirigenti kao što su Mila Radonić (radionica za mešoviti hor), msr Jovan Stojanović (pojačka radionica) i Nataša Đuragić (dečji hor). Polaznici su svakodnevno učestvovali na probama i pripremali se za završni koncert koji je održan sinoć u dvorištu Karlovačke gimnazije.
„Osnovna ideja ove škole je da mladim ljudima bude pružena prilika da upoznaju tradicionalno srpsko crkveno pojanje“, istakla je autor programa škole dr Nataša Marjanović.
„Između muzičkih aktivnosti, kroz niz različitih predavanja iz oblasti muzikologije, teologije i psihologije, polaznici mogu da steknu više saznanja o kulturnoj i društvenoj istoriji našeg naroda.“
Zamisao o osnivanju ove letnje škole potekla je davne 1993. kada je “Društvo za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca” po prvi put pod vođstvom muzikologa dr Danice Petrović okupilo mlade ljude koji neguju ljubav prema crkvenom pojanju.
„Smatramo da ove godine treba da sumiramo utiske i dosadašnje rezultate rada“, rekla je Marjanović.
„Svesni smo da je istorijski trenutak i da su prilike drugačije nakon 30 godina trajanju, pa u tom pogledu razmišljamo o eventualnim manjim promenama, novitetima i kako bismo dalje mogli nastaviti sa radom. Osluškujemo potrebe svih naših polaznika pogotovo onih koji su već dugi niz godina s nama. Istovremeno, pozivamo i sve one koji su se prvi put prijavili da iznesu svoje utiske, ideje i predloge.“
Pored glavnog kulturno-obrazovnog programa za sve pojce je priređen i jednodnevni izlet, pa su tako svi zainteresovani imali priliku da posete manastir Bođani, kao i tvrđavu u Baču.
„Ranije smo najčešće obliazili manastire po Fruškoj gori, a pre nekoliko godina bili smo u poseti Temišvarskoj eparhiji, gde su polaznici mogli da vide i druge interesantne lokacije. Kompletan program pokazuje da smo decenijama čuvari tradicije, naročito zbog istrajnosti našeg društva koje pored raznih okolnosti nije prestajalo s radom“, navela je predsednica “Društva za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca” Draginja Kalinić.
Letnju školu pomogli su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Fond za nauku Republike Srbije, Bogoslovija “Sv. Arsenije”, Eparhija Sremska, Opština Sremski Karlovci, a donatori su Muzej pčelarstva i vinska kuća Živanović i Podrum “Bajilo”.
Preuzmite android aplikaciju.