Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто увек треба гулити јабуке и краставце

Истраживање на једном кинеском универзитету показало је да прање намирница попут јабука и краставаца не спречава унос пестицида, али да гуљење коже ефикасно елиминише све остатке.
Фото: Pixabay/MARTINOPHUC

Истраживачи са Пољопривредног универзитета Анхуи у Кини користили су софистициране технологије детекције хемикалија, укључујући ласерске зраке и иновативни „СЕРС“ филм, да би истражили супстанце присутне на кожи различитих прехрамбених производа.

Истрага се проширила изван краставаца и јабука и укључила чили у праху, шкампе и пиринач.

Алармантно, налази сугеришу да стандардно прање воћа или мере безбедности хране нису адекватне за спречавање гутања пестицида.

Ова студија, која се бави ширењем области безбедности хране, има за циљ да пружи здравствене смернице потрошачима.

Уместо изазивања непотребног страха, истраживања су показала да једноставно гуљење коре може ефикасно елиминисати скоро све остатке пестицида, за разлику од често препоручене праксе прања.

Током истраживања објављено је да су научници применили фунгициде тирам и карбендазим на узорке хране.

ЕУ је раније прекинула употребу тирама, а ове хемикалије се и даље користе у другим регионима широм света.

Посебно за јабуке, открили су да пестициди не само да остају на кожи након прања водом, већ и продиру кроз спољашњи слој пулпе. Међутим, уклањање овог може бити довољно да се избегне хемијско гутање.

Верујемо да процес гуљења може ефикасно елиминисати опасности од пестицида у епидерми воћа и пулпи близу епидерме, чиме се смањује вероватноћа гутања пестицида.

Razlozi zbog kojih se doručak ne preskače: Zašto je važno da ne zaboravite da jedete kad ustanete?

Преузмите андроид апликацију.