Preporučuje se da svaki dan pojedete nekoliko badema jer je to izuzetno zdrav orašasti plod. Ali još više ćete osetiti njihovu ishranu ako ih ostavite natopljene u vodi preko noći.
Namakanje badema u vodi smanjuje količinu tanina i kiselina koje se nalaze u ljusci badema, što može smanjiti apsorpciju hranljivih materija iz badema u telu.
Od vlažnih badema telo će još bolje „upiti” svu njihovu ishranu, vitamine i minerale i podstaći aktivnost enzima u organizmu, što poboljšava varenje.
Dodatni plus natopljenih badema je što su mokri bademi još ukusniji od suvih i mogu se koristiti u brojnim receptima.
Natopljeni bademi imaju više vitamina B i enzima poput lipaze nego suvi bademi. Blanširani bademi su takođe dobar izvor kalijuma, vlakana, proteina i zdravih masti, uključujući monozasićene i polizasićene masne kiseline, dok imaju malo zasićenih masti.
Bademi takođe sadrže kalcijum i gvožđe, kao i moćne antioksidante koji doprinose dobrom opštem zdravlju.
Kako potopiti bademe?
Najbolja metoda je 24-časovno namakanje u dve vode. U posudu ili šerpu stavite oko 250 grama badema i prelijte ih toplom vodom. Posle 12 sati iscedite vodu i dodajte dve kašičice soli u bademe. Posle toga ponovo napunite posudu toplom vodom i ostavite bademe u njoj još 12 sati.
Posle 24 sata namakanja, lako ćete ukloniti braon koru sa badema, ako se već nije sama odvojila.
Ovako natopljene bademe možete koristiti nedelju dana, tokom kojih neće izgubiti ništa od svoje hranljive moći. Zbog veće količine vitamina E, vlakana i folne kiseline, natopljeni bademi blagotvorno utiču na varenje, pomažu kod dijabetesa, kožnih tegoba i hroničnih bolesti poput srčanih tegoba i reumatoidnog artritisa.
Natopljeni bademi su takođe odličan saveznik za mršavljenje jer njihova bogata količina vlakana smanjuje osećaj gladi, čime se smanjuje unos kalorija i podstiče gubitak težine.
Preuzmite android aplikaciju.