Иако за родитеље можда није изненађење да се деца, када су уморна, понашају нервозније и више се зезају него обично, понекад је тешко разумети зашто се то дешава.
Али, као и већина ствари које утичу на понашање деце, све се може пратити у хемијском саставу мозга и тела, као и развоју деце.
Зато је толико важно да деца имају неопходан дневни сан, како не би дошло до реакција унутар тела које изазивају промене у понашању.
Половина деце узраста од шест до 17 година не спава потребних девет сати дневно.
Деца су све више оптерећена разним обавезама и организованим активностима, што може да подивља њихове емоције.
Хормони
Највећи разлог зашто деца могу да постану претерано несташна када су уморна је повећање лучења хормона. Дечји мозак не реагује на исти начин као мозак одраслих. Дакле, док одрасли постају поспани када су уморни, деца луче више кортизола и адреналина. Ови додатни хормони дају деци налет енергије.
И ова енергија ће довести до тога да се деца понашају несташно и често неконтролисано. Тело и ум су неусклађени Када су деца преуморна, њихов мозак и тело нису у хармонији једни са другима.
А када се то догоди, почињу да се глупирају. Мелатонин се ослобађа да би помогао телу да се смири током вечери. Међутим, када тело истовремено ослобађа не само мелатонин већ и кортизол и адреналин, ум и тело више нису у равнотежи.
Стога, када се деца понашају превише дивље због умора, њихова тела буквално шаљу мешане сигнале њиховом мозгу.
И тек када се нивои кортизола и адреналина смире, деца ће коначно моћи да се опусте и спавају.
Дечји мозак је радозналији
Дечји мозак је пун радозналости и узбуђења од мозга одраслих. Њихов мозак је жељан нових информација и учења о природи и свету. Љубав према радозналости треба подстицати, осим ако није време за одмор, јер радозналост може довести до тога да мозак остане превише активан, а телу је потребан сан.
„Zabavljanje“ male dece telefonom može ostaviti ozbiljne posledice
Преузмите андроид апликацију.