Сви знамо да је пливање као вежба одличан начин да дођете у добру форму. Један од главних разлога је тежина саме вежбе, односно чињеница да се пливањем користи цело тело, а потребна је и добра моторика.
Ако тражите вежбу која ће вам помоћи да изгубите килограме, пливање брзо сагорева калорије и помаже у одржавању тежине. Пливање није само летња активност и препоручује се купање бар једном недељно како би се одржало здраво тело и организам.
Пливање и калорије
Током пливања користимо цело тело, па је јасно да се током ове активности калорије доста брзо и успешно троше. Брзина којом наше тело сагорева калорије за стварање енергије позната је као метаболизам. Често користимо изразе да неко има брз или спор метаболизам.
Када вежбамо, убрзава се наш метаболизам, односно убрзава се сагоревање калорија. Ефекат брзине метаболизма и сагоревања калорија зависи од много тога – којом активношћу се бавимо, колика је наша телесна тежина, какав је наш телесни састав, који је наш пол и слично.
Свака од ових ставки утиче на то колико калорија сагоревамо током пливања. Међутим, за ово постоји просечна вредност. Наиме, сматра се да просечна особа потроши од 430 до 570 калорија за један сат пливања.
Број калорија сагорених пливањем зависиће од тога да ли сте направили паузу, колико сте прешли и колико брзо пливате. Ако је пливање лагано, можете рачунати да ће потрошња калорија бити мања.
Међутим, пливање у кругу са кратким паузама троши још више и брже. Када пливате, највише калорија ће се потрошити на следеће активности:
- пливање лептира
- прсно за такмичење
- брзо – са кратким паузама
- брзо кружно пливање без пауза
- пливање техником краул
- синхроно пливање
Лагани аеробик у води, леђно и плутање и лагано пливање у води ће сагорети најмање калорија током пливања.
Који је најбржи начин за сагоревање калорија током пливања?
Када одлучите да је пливање ваш начин да брже сагоревате калорије, не би било лоше да изаберете вежбу која ће убрзати процес. Поред чињенице да постоје одређене технике које ће вам помоћи да сагоревате калорије пливањем, имамо још неколико савета. Када пливате, користите технике лептир, краул и брзо прсно и покушајте да правите што краће паузе између кругова.
Пливање треба радити круг за кругом са брзим променама и кратким заустављањима.
Ако тек почињете да пливате, почните полако и наставите корак по корак. То значи да у почетку пливате краће са слабијим интензитетом, а затим постепено повећавате интензитет.
Повреде се могу јавити и у пливању, посебно ако пребрзо скачете у вежбе које ваше тело не може да поднесе. Не заборавите да се пре тренинга пливања треба мало истегнути и загрејати, а није лоше да после тренинга урадите и мало истезање.
Почните да пливате да бисте изгубили калорије два до три пута недељно по 10 до 30 минута сваки пут. Следеће недеље додајте пет до 10 минута дужини тренинга и тако појачајте интензитет док не дођете до сат времена тренинга. То значи сат времена пливања, не одмарања и лаганог уласка у воду.
На почетку тренинга безбеднија је опција да пливате полако дуже него интензивно и кратко пливате брзо. Нарочито на почетку, али и касније, правите паузу кад год вам затреба.
Пливање ствара велики стрес за цело тело и срце и са тим морате бити посебно опрезни. Када вам је доста, изађите из воде, одморите се и наставите када дођете к себи.
Исхрана за најбоље резултате
Без добре и квалитетне исхране биће тешко видети добре резултате. Да бисте током дана изгубили вишак килограма, потребно је да остварите калоријски дефицит, односно да потрошите калорије које сте унели вежбањем или да унесете мањи ниво калорија.
Губитак калорија кроз дефицит ће показати резултате, али запамтите да дугорочне дијете за мршављење нису ни здрава ни добра опција.
Ако желите да смршате на здрав начин, пробајте квалитетну и разноврсну исхрану, јести неколико малих оброка дневно и пливати најмање три пута недељно.
Исхрана треба да садржи што више витамина, минерала и влакана, што значи да је важан унос воћа, поврћа и интегралних житарица.
Можете јести и месо, али би било најбоље да избегавате месне производе и производе богате конзервансима и нездравим мастима, попут готових јела или друге брзе хране. Вода и пића попут зеленог чаја, који промовишу чишћење организма, имају велики утицај на губитак тежине.
Не заборавите да што више избегавате шећер, као и алкохол и цигарете, који су се показали као савезници у добијању вишка килограма. За здраво варење и мање накупљање масти, немојте јести најмање три сата пре спавања.
Без доброг сна биће тешко смршати, па се препоручује да спавате најмање седам сати сваке ноћи. Ово ће такође помоћи код менталног здравља и стреса за који се такође показало да изазива накупљање масти.
Преузмите андроид апликацију.