Одлазак на тренинг без претходно поједеног оброка није паметно решење.
Јутарњи тренинг у теретани или одлазак на трчање рано ујутро, без претходног доручка, за многе је постала рутина. Али, стручњаци упозоравају да излагање физичкој активности на празан стомак није добро решење.
– Дефинитивно не препоручујем одлазак на тренинг пре доручка – каже нутрициониста Аби Чен и додаје:
– Ваше тело ће увек имати бољи одговор на излагање физичким напорима кад је сито.аје:
Она објашњава зашто је доручак пре јутарњег тренинга важан и открива који су потенцијални ризици вежбања на празан стомак.
Током вежбања, тело користи гликоген за енергију, наводе у Америчком колеџу за спортску медицину. Док се знојите, јетра разграђује гликоген да би одржала ниво глукозе у крви који ће ваши мишићи користити за енергију поред сопствених залиха гликогена, наводе на Кливленд клиници.
Тело може да складишти довољно гликогена да вас подржи током вежбања умереног интензитета или током краћег тренинга. Кад потроши гликоген, организам ће користити масне киселине као гориво, наводе на Клиници Мејо.
Мит о сагоревању масти
– Неки људи верују да ће вежбањем на празан стомак тело брже разградити масне киселине путем оксидације масти и тако подстаћи сагоревање масти – наводи Чен.
Поједине студије су откриле да вежбање ниског до умереног интензитета на празан стомак подстиче виши ниво оксидације масти током тренинга него вежбање после оброка који се састоји од угљених хидрата.
Међутим, још нема доказа који подржавају овај ефекат након дуготрајног тренинга на гладовање, а повећање оксидације масти се смањује како се повећава интензитет тренинга, према студији из 2020. године.
Већина учесника у овим студијама били су мушкарци између 20 и 30 година, па резултати за сада не могу да буду примењиви на општу популацију.
Прескакање оброка или ужине пре тренинга такође може да доведе до краткорочних и дугорочних здравствених последица. Неке особе могу да осете мучнину, умор и нелагодност уколико вежбају пре него што нешто поједу.
– Уколико ваш тренинг подразумева лаган физички напор као што је, на пример, јога у трајању од 20 минута, оброк пре тренинга неће имати превише утицаја – каже нутриционисткиња Чен.
– Али, ако вежбате дуже од 45 минута или сат времена, оброк пре тренинга ће обезбедити вашем телу више енергије и издржљивости.
Нутриционисткиња истиче да, уколико редовно тренирате, изостанак оброка пре вежбања може да утиче на способност тела да се опорави после физичке активности.
– Кад почнете да вежбате на празан стомак, шећер у крви је вероватно већ низак, тако да ће организам искорисити гликоген да би подигао ниво глукозе и подржао фунцкију мозга и осталих органа – објашњава Чен.
То значи да ће тело имати мање доступног гликогена за мобилизацију како бисте издржали тежак тренинг и омогућили организму да се опорави.
– Уколико ваши мишићи не добију потребно гориво или немају пуне залихе гликогена, то ће дугорочно гледано смањити опоравак после тренинга – наводи Чен.
Истраживања показују да што је тренинг дужи и интензивнији, то је веће смањење залиха гликогена; самим тим ће бити потребно више времена да их напуните и да се тело потпуно опорави.
Нутрициониста упозорава да вежбање на празан стомак не би требало да вам постане навика:
– Разлог због ког вежбате је вероватно побољшање функција мишића и добијање снаге. Али, ако сте гладни, ваши мишићи ће се осећати уморно и ако немате енергије да вежбате или да се опоравите, нећете моћи да тренирате из дана у дан.
Идеално је да 90 минута пре тренинга поједете добро избалансиран оброк који ће организму обезбедити енергију за излагање физичким напорима.
Али, ако немате времена за припрему комплекснијег оброка, узмите барем ужину богату угљеним хидратима пола сата пре вежбања. То може да буде банана, парче тоста или јабука.
– Осим повећања енергије, оброк пре вежбања ће омогућити да не будете гладни после тренинга – закључује нутрициониста Чен.
Ples, istezanje, čučnjevi – Kako da smanjimo faktore rizika koje nam donosi sedenje na poslu
Преузмите андроид апликацију.