Svima je poznat taj osećaj posle prve jutarnje kafe.
Iako je kafa jedno od najpopularnijih pića na svetu, nema mnogo istraživanja zašto mnogi moraju da trče u toalet posle šoljice kafe.
U nekim slučajevima, kao u vezi između kafe i varenja, jednostavno nije postojao medicinski razlog da se započne ozbiljna istraživanja te veze. Možda je toliko očigledno da nije potrebno mnogo istraživanja da se poveže da kafa stimuliše varenje kada je toliko ljudi pije dnevno. Ali možda je kafa na neki način posebna, a istraživanja koja postoje dokazuju da su pacijenti u pravu.
Neka manja istraživanja su pokazala da je kafa efikasnija od tople vode u smislu pokretanja varenja.
Ovo mnogo govori s obzirom da je voda ključna za normalno funkcionisanje creva. Naravno, to ne znači da unošenje dovoljno vode u organizam nije presudno za zdravlje.
Oko 60% našeg tela je voda.
Zanimljivo je i da istraživanje nije bitno da li je kafa sa kofeinom ili bez kofeina. Ovo sugeriše da su neki sastojci osim kofeina odgovorni za početak varenja. Međutim, još uvek je u velikoj meri nepoznato šta su ova jedinjenja i kako tačno pokreću probavni sistem. Međutim, evo šta je do sada otkriveno.
Kafa izaziva kontrakcije creva?
Creva mogu doživeti tri vrste kontrakcija koje rade zajedno na mešanju, sjedinjavanju i na kraju izbacivanju izmeta. Delimično na sve ovo utiču mišićni, nervni i hemijski faktori. Moguće je da kafa stimuliše ovu crevnu aktivnost u roku od nekoliko minuta nakon konzumiranja.
Jedno malo istraživanje, sprovedeno na 12 zdravih ljudi, pokazalo je da je kafa 60% efikasnija od tople vode u smislu stimulisanja digestivnog sistema.
U drugoj studiji, međutim, aktivnost creva kod ispitanika se povećala u roku od četiri minuta nakon ispijanja kafe i ovo stanje je trajalo najmanje 30 minuta. Kafa ne izaziva direktno kontrakcije creva, već abdominalne kontrakcije koje zauzvrat stimulišu odgovor nervnog sistema ili hormonski odgovor koji izaziva kontrakcije creva.
Ove kontrakcije potiskuju sadržaj creva prema rektumu i tu se javlja nagon za velikim mokrenjem.
Da li utiče na hormone i želudačnu kiselinu?
Čini se da kafa takođe stimuliše oslobađanje hormona gastrina, koji stimuliše proizvodnju želudačne kiseline. On, zauzvrat, pomaže u varenju hrane i može stimulisati rad varenja. Već 1986. istraživači su dokazali da kofein brzo i značajno utiče na nivoe gastrina. U studiji iz 2009. muškarci su postili noću i ujutro su dobijali obrok i kafu ili samo obrok. Ispijanje kafe značajno je ubrzalo vreme potrebno da hrana napusti želudac i uđe u tanko crevo.
Preuzmite android aplikaciju.