Свима је познат тај осећај после прве јутарње кафе.
Иако је кафа једно од најпопуларнијих пића на свету, нема много истраживања зашто многи морају да трче у тоалет после шољице кафе.
У неким случајевима, као у вези између кафе и варења, једноставно није постојао медицински разлог да се започне озбиљна истраживања те везе. Можда је толико очигледно да није потребно много истраживања да се повеже да кафа стимулише варење када је толико људи пије дневно. Али можда је кафа на неки начин посебна, а истраживања која постоје доказују да су пацијенти у праву.
Нека мања истраживања су показала да је кафа ефикаснија од топле воде у смислу покретања варења.
Ово много говори с обзиром да је вода кључна за нормално функционисање црева. Наравно, то не значи да уношење довољно воде у организам није пресудно за здравље.
Око 60% нашег тела је вода.
Занимљиво је и да истраживање није битно да ли је кафа са кофеином или без кофеина. Ово сугерише да су неки састојци осим кофеина одговорни за почетак варења. Међутим, још увек је у великој мери непознато шта су ова једињења и како тачно покрећу пробавни систем. Међутим, ево шта је до сада откривено.
Кафа изазива контракције црева?
Црева могу доживети три врсте контракција које раде заједно на мешању, сједињавању и на крају избацивању измета. Делимично на све ово утичу мишићни, нервни и хемијски фактори. Могуће је да кафа стимулише ову цревну активност у року од неколико минута након конзумирања.
Једно мало истраживање, спроведено на 12 здравих људи, показало је да је кафа 60% ефикаснија од топле воде у смислу стимулисања дигестивног система.
У другој студији, међутим, активност црева код испитаника се повећала у року од четири минута након испијања кафе и ово стање је трајало најмање 30 минута. Kафа не изазива директно контракције црева, већ абдоминалне контракције које заузврат стимулишу одговор нервног система или хормонски одговор који изазива контракције црева.
Ове контракције потискују садржај црева према ректуму и ту се јавља нагон за великим мокрењем.
Да ли утиче на хормоне и желудачну киселину?
Чини се да кафа такође стимулише ослобађање хормона гастрина, који стимулише производњу желудачне киселине. Он, заузврат, помаже у варењу хране и може стимулисати рад варења. Већ 1986. истраживачи су доказали да кофеин брзо и значајно утиче на нивое гастрина. У студији из 2009. мушкарци су постили ноћу и ујутро су добијали оброк и кафу или само оброк. Испијање кафе значајно је убрзало време потребно да храна напусти желудац и уђе у танко црево.
Преузмите андроид апликацију.