Ne postoji ništa bolje od vrelog letnjeg dana osvežiti kriškom lubenice.
S obzirom da se sastoji od 92 odsto vode, najbolja je da se rashladite u letnjem periodu. Možete je jesti svežu, dodati u limunadu, voćnu salatu ili salatu sa piletinom.
Osim toga, lubenica je izuzetno zdrava jer je bogata antioksidansima kao što su likopen, beta-karoten i vitamin C, a istraživanja su pokazala da sadrži sastojke protiv raka, poboljšava zdravlje srca i smanjuje upale i oksidativni stres. Pomaže varenje i doprinosi zdravlju kose i kože, zahvaljujući vitaminima A i C koji pomažu u proizvodnji kolagena.
Čuvanje lubenice
Mana lubenice za mnoge je njena veličina. Možda ste se nekada našli u situaciji da merite lubenicu u prodavnici, nadajući se da će vam stati u frižider. Šta ako vam kažemo da više ne morate da brinete o tome jer držanje lubenice u frižideru može oduzeti neke od prednosti voća?
Iako ohlađene lubenice imaju najbolji ukus u vrelim letnjim danima, njihovo čuvanje u frižideru može smanjiti njihov sadržaj hranljivih materija.
Istraživanja su pokazala da lubenice čuvane na sobnoj temperaturi daju više hranljivih materija od ohlađenih ili čak sveže ubranih.
Tokom perioda od 14 dana, stručnjaci su testirali pomalo popularne sorte lubenice i čuvali ih na temperaturama od 21, 12 i 5 stepeni (70, 55 i 41 stepen Farenhajta).
Istraživanje je pokazalo da najveću nutritivnu vrednost imaju oni koji se čuvaju na 21 stepen. Takođe su zaključili da lubenica nakon berbe nastavlja da proizvodi neke hranljive materije.
Samo hlađenje voća usporava i na kraju zaustavlja taj proces. Na temperaturi u frižideru mogu da počnu da se raspadaju za nedelju dana (dok je uobičajeni rok trajanja lubenice 14 do 21 dan).
Ako želite najviše hranljivih sastojaka koje lubenica može da obezbedi, čuvajte je na sobnoj temperaturi. Ako ste još uvek raspoloženi za nešto hladno, možete probati ukusne sladolede od lubenice.
Evo zašto su svi počeli da sole lubenicu! Probajte sad, zahvalite nam kasnije
Preuzmite android aplikaciju.